AKTUÁLNĚ

12. 7. 2024

Tábory už frčí .... aktuálně je už doma prví turnus z pobytových táborů na Haluzické hájence a probíhá druhý turnus a první turnus příměstského tábora s hvězdářem. Pokud máte dítě na táboře, tak nezapomeňte u pobytových táborů sledovat deník , který je na našich stránkách v sekci tábory a úplně dole v záložce k jednotlivým turnusům, kde jste děti přihlašovali. U příměstských táborů je pak také vždycky pár fotek a popis činností, které děti vyzkoušely.


Pobytový tábor - Cesta kolem světa 28. 6. - 6. 7. 2024

Příměstský tábor s hvězdářem 8. - 12. 7. 2024

Kroužková činnost ve školním roce 2023/2024

V tomto školním roce jsme měli rekordní počet dětí v našich kroužcích. Do kroužků se nám přihlásilo celkem 352 účastníků. Z tohoto počtu je 299 žáků. Celkem bylo otevřeno 29 zájmových útvarů. Naše kroužky probíhaly ve Ždánicích, Archlebově, Čejči a Strážovicích a děti si vybíraly z těchto typů kroužků - Atletický, Sportovní, Divadelní, Přírodovědný, Keramika, Keramika pro rodiče s dětmi, Mažoretky, Ždáničánek, T.O.Kamarádi, Klubíčko, Cvičení pro dívky , Zálesák, Šikovné ručičky, Hvězdářské kroužky, Kuchaření, Polytechnický, Florbal a Rybářský kroužek.

Jsme za všechny děti velmi rádi, protože je nám jasné, že se v našich kroužcích něčemu přiučily, něco dozvěděly, něco zkusily, ale hlavně strávily čas jinou činností než je pasivní koukání na obrazovku telefonu, televize či počítače.

Gratulace posíláme všem, kteří se v kroužcích věnují takové aktivitě, kterou mohou porovnávat v různých soutěžích s dalšími dětmi z jiných kroužků a oddílů. V tomto ohledu jsou mažoretky velmi úspěšnou skupinou, Ždáničánek se také účastní různých přehlídek a soutěží a v posledních dvou letech, kdy funguje při DDM Ždánice Atletický kroužek, zaznamenáváme úspěchy v podání Elišky Novákové, která se pravidelně umísťuje na medailových pozicích v běžeckých soutěžích.

Poděkování dlužím jednoznačně všem vedoucím, kteří se našim dětem věnují a vymýšlejí pro ně takové činnosti, které je rozvíjí a baví.

Prosíme všechny o spolupráci v podsedákové výzvě

   Tohle není prostírání na stůl ani podložka pod hrnek na čaj, ale jedná se o háčkované podsedáky pro naše děti na lavice na tábory na Haluzickou hájenku.

   Moje maminka Mgr. Ivana Handschkeová st., která letos oslavila dvaaosmdesáté narozeniny, nám je již 2 týdny háčkuje. Zatím jich má dvaadvacet, ale ještě jich více než trojnásobek tohoto počtu chybí, aby byly pro všechny. A teď přichází na řadu prosba na ty z vás, kteří máte doma nějaký ten zbytek vlny a už pro něj nemáte využití. Budeme velmi rádi, když nám tyto zbytky vln přinesete a uložíte do bedny před domeček, kterou tam od 21. června připravíme. 

   A pokud by někdo z vás dokázal takovýto podsedák uháčkovat, tak neváhejte a chopte se této výzvy. Děkujeme za spolupráci a za pomoc.

21. 6. 2024

Atletické závody v Moravském Písku

V sobotu 15. června se v Moravském Písku konaly atletické závody, kterých se zúčastnily také děti z našeho atletického kroužku. Gratulujeme Elišce Novákové k dalšímu skvělému umístění a děkujeme za skvělou reprezentaci kroužku DDM i města Ždánice.

Mažoretky se rozloučily se sezónou již tradičně na Haluzické hájence

ZLATÝ DUKÁT aneb poslední soutěž sezóny 2024🏆❤️Trošičku je pro nás soutěž zakletá, kdy letos jsme dojeli do haly bez jednoho kostýmu, dvou tanečních bot či horečkou. Nicméně jsme domů odjížděli spokojeni, s hromadou medailí a jednou sádrou na ruce. 😎Konkurence byla v některých kategoriích hodně nadupaná, ale holky se neztratily! Kadetky se rozloučily se svou Arabelou bronzovou medailí a juniorky převálcovaly konkurenci a braly zlato💪🏽.


1.místo - miniformace junior baton 🥇1.místo - duo Laurinka + Nelinka (bojovaly a vybojovaly to i pro chybějící Aničku❤️ z 8)🥇

2.místo - miniformace junior mix🥈

2.místo - sólo baton kadet mladší - Nelinka Trávníčková (poprvé ve vyšší věkové kategorii a přestože byla nejmenší, tak porazila 7 soupeřek)🥈

2.místo - sólo baton kadet starší - Nelinka Koutná🥈

2.místo - duo baton kadet - Amálka Konečná + Helenka Markusová 🥈

2.místo - duo mix kadet - Nicolka Trávníčková + Niky Konečná (nejmladší a spojeny s juniorky)

3.místo - skladba kadet baton Arabela ( z 6 a od zlata nás dělilo 1,80 bodu) 🥉

3.místo - sólo pompon kadet - Adélka Bajáková 🥉

3.místo - sólo baton kadet starší - Vendulka Medřická🥉

3.místo - sólo baton děti - Barborka Jarská🥉

3.místo - duo mix junior - Gábi Medřická + Maruška Medřická (jedna nemocná, druhá zlomený prst a ubojovaly to)🥉

3.místo - duo mix senior - Kája Vodáková + Domi Příkopová🥉

4.místo - sólo senior baton - Kája Vodáková (z 10 a její krásný výkon)🥔

4.místo - duo mix junior - Alička Markusová + Elis Ambrožová🥔

6.místo - sólo senior baton - Domi Příkopová (z 10 a krásný spokojený výkon)🏅

7.místo - sólo junior baton - Míša Jarská🏅

Holky naše zlaté, stříbrné i bronzové! Jsme pyšní! Každá si odvážela nejednu medaili na krku, spokojenost a radost z výkonu. ❤️

Klára Ondříšková

11. 6. 2024

Akce CEDULOMÁNIE se bohužel vzhledem k malému počtu přihlášených ruší.

30. 5. 2024

Nechodíte do kroužku keramiky? Nevadí!!! V této dílničce si může práci s keramickou hlínou vyzkoušet opravdu každý - dítě i dospělák. Neváhejte a přijďte si vytvořit nějakou krásnou cedulku do naší Cedulománie. Těšíme se na Vás. Přihlašujte se v sekci aktivity - keramické dílny.

30. 5. 2024

Včerejší akce pro naše nejmenší Mimikros se vydařila. Navštívili nás členové Klubíčka, i noví zájemci. Pro děti bylo připraveno 9 stanovišť, na kterých si vyzkoušely nejen svoje vědomosti přiměřené jejich věku ale i obratnost. Následně nakoukly do herny Klubíčka, kde si zahrály s novými kamarády.

Už teď se těším na všechny děti, které se přidají k nám do Klubíčka, a budou se s námi učit novým věcem. Budeme se setkávat od října každou středu v klubovně pod hvězdárnou.

Jana Oujezdská

26. 5. 2024

Středeční odpoledne je v naší kroužkové činnosti vyhrazeno maminkám a jejich dětem ve věku od 0 do čtyř, ev. pěti let. Pravidelně se totiž schází v klubovně DDM v prostorách Hvězdárny a planetária Oldřicha Kotíka, aby společně strávily pár příjemných chvil.  Děti mají příležitost si pohrát, seznámit se s kolektivem a maminky podělit se o zkušenosti a nápady spojené s výchovou a péčí o naše nejmenší. 

A právě pro stávající členy kroužku, nové zájemce o jeho činnost a nebo třeba jen pro náhodné kolemjedoucí a kolemťapající je právě určena tato nová akce. Neváhejte a pojďte mezi nás.

26. 5. 2024

Přidáváme pozdravy z trasy dnešního pohádkového lesa

Milí velcí, malí a hlavně ti nejmenší

   Letošní Pohádkový les jsme zřejmě díky změně konání na poslední chvíli měli přejmenovat na Pohádkový park. Vzhledem k deštivému počasí předchozích dnů jsme se totiž v neděli ráno rozhodli, že tradiční trasu od starého hřbitova lesem změníme na méně blátivý parkový okruh.

Ždánický zámecký park nás vlídně přivítal a musíme uznat, že změny nikdo nelitoval. Právě naopak, maminky s kočárky si pochvalovaly lepší dostupnost a účast sto sedmdesáti osmi dětí nás přesvědčila o tom, že jsme učinili správně.

Na trase bylo jedenáct zastávek, kde na děti číhali čerti, Popelka přebírala fazolky, na lopatu děti chtěly dostat čarodějnice a mnoho dalších pohádkových stanovišť. Za zvládnutí celé trasy si děti mohly vybrat zaslouženou odměnu v podobě hračky a poukázky na špekáček.

Děkujeme všem, kteří ve svém volném čase naši akci podpořili a umožnili tak její konání...ať už to byli divadelníci, hasiči i kluci zálesáci.

Pohádkový les právě startuje!!!

26. 5. 2024

Dnešní Pohádkový les bude vzhledem k vytrvalým srážkám z předchozích dnů přesunut do zámeckého parku ve Ždánicích. Nenecháme se odradit počasím a těšíme se na Vaši hojnou účast.

Víkendový pobyt dětí z našich kroužků na hájence.

24. -26. 5. 2024

   Poslední květnový týden se děti z našich kroužků mohou zúčastnit pobytu na Haluzické hájence. Víkendová akce trvá od pátku do neděle a děti si tak mohou vyzkoušet takový malý tábor. Někteří s nám jezdí již několik let, ale každoročně v partě přivítáme i spoustu nováčků, pro které je třeba jejich noc na hájence tou úplně první bez maminky.

Letošní přespání jsme zahájili 24. 5. v sedmnáct hodin a po ubytování dětí a vybalení následovala procházka ke studánce Bezdýnce spojená s ochutnávkou vody. První večeři si děti připravovaly samy a to špekáček na ohni. Po několika písničkách a hrách jsme se vrátili do pokojů a usnuli s plány na další den. Sobotní ráno nás sice přivítalo příjemným počasím, ale při dopolední turistice jsme promokli až na kost. Přespání se účastnily i děti z kroužku Kuchaření, které nám připravily výborný oběd a dokonale prostřely stoly. Odpoledne jsme se tedy pro jistotu rozhodli strávit spíše aktivitami v blízkosti hájenky a ve společenské místnosti. Hráli jsme si na architekty a ze špejlí stavěli věž, pak jsme vyhlásili turnaj v pexesu a večer jsme se vzájemně bavili různými vystoupeními. Víkend utekl jako voda a my se všichni v neděli ráno vydali bohatší o mnoho nových přátel a zážitků domů. 

Blíží se neděle a s ní i náš Pohádkový les.....neváhejte a přijďte se pobavit a strávit příjemné odpoledne vycházkou do lesa a opékáním špekáčků.

 V případě špatného počasí se akce ruší.

28. 5. 2024 bude součástí kroužku Polytechnického, Keramiky pro děti s rodiči a Keramického Ždánice opékání špekáčků a program na zahradě DDM. Dětem přibalte do kroužku špekáček a těšíme se na společnou zábavu, Ifča, Jana a Karel

Gratulujeme mažoretkám Angels k úspěšné sezóně a zejména k medailové radosti z posledních závodů

Mažoretky uspěly na MČR a staly se I.VICEMISTRYNĚ a II.VICEMISTRYNĚ ČESKÉ REPUBLIKY! Od září do února se holky poctivě připravovaly na novou sezónu. Trénovaly každý víkend a dřina se vyplatila. Letos jsme se zúčastnili poprvé dvou asociací:Asociace ČMTF - kvalifikace Prostějov->postup na MČR ČáslavAsociace CMA - kvalifikace Vyškov -> semifinále Ostrava -> postup na MČR Hradec Králové

 

ASOCIACE ČMTF - FINÁLE MČR:

Amálka Konečná + Helenka Markusová - duo baton kadet A - 2.místo a titul I. VICEMISTRYNĚ ČR 🥈

Eliška Ambrožová + Alička Markusová - duo MIX A (junior +senior) - 2.místo a titul I. VICEMISTRYNĚ ČR 🥈

Velká formace kadet B - 2.místo a stříbrné medaile 🥈 v konkurenci 12 týmů (zlato uniklo o 0,01 bodu).

Miniformace MIX junior (spojeno se senior) A - 3.místo a titul II.VICEMISTRYNĚ ČR🥉Maruška Medřická + Gábi Berčáková - duo MIX A (junior +senior) - 3.místo a titul II.VICEMISTRYNĚ ČR🥉Miniformace baton junior B - 3.místo a bronzová medaile 🥉 v konkurenci 8 týmů.Vendulka Medřická - sólo baton kadet B - 3.místo 🥉 (ze 14)Nicolka Trávníčková a Nikolka Konečná - duo MIX kadet A - 4.místo (v kvalifikaci 1.místo)Neli Zbranková + Lauri Heinigová + Anička Červinková -trio baton junior B - 5.místo (z 11) a krásné umístění ve velké konkurenci (v kvalifikaci 2.místo) Sólo baton děti A - Nelinka Trávníčková - 6.místo (1. rok v mažoretkách a postup z kvalifikace z 1.místo)Sólo baton děti B - Barborka Jarská - 6.místo (v kvalifikaci 3.místoSólo baton senior B - Kája Vodáková -7.místo (v kvalifikaci 4.místo)Sólo baton kadet A - Nelinka Koutná -14. místo ( v kvalifikaci postup ze 3. místa z 15)

Duo bato Amálka a Helenka, sólo baton Nelinka Trávníčková si vybojovaly postup na Mistrovství Evropy do Srbska!!
ASOCIACE CMA:Zde soutěžily pouze vybrané sóloformace s hůlkou. Z kvalifikace, přes semifinále se do finále probojovala Nelinka Koutná se sólem a duo Amálka Konečná a Helenka Markusová.Nelinka Koutná - sólo baton kadet B - 2.místo na MČR - v kvalifikaci 7. z 25, v semifinále 7. z 16 a ve finále 2. ze 14 a dřina, každodenní trénink se vyplatil.🥈Amálka Konečná a Helenka Markusová - duo baton kadet B - 10.místo na MČR - v kvalifikaci 5. z 10, v semifinále 5. z 11 a ve finále 10. z 15. a uzavření první elitní 10 na MČR.
Holky poprvé v historii týmu získaly tituly a umístění v TOP 10. Všechny odjížděly s medialemi a na krku. Jsme pyšné, nejen za jejich výkony, ale také za jejich podporu, fandění si, kamarádství a skromnost. Velké díky patří rodičům a městu Ždánice za finanční podporu.❤️

Klára Ondříšková

Víkendová rybářská soutěž našich malých rybářů

DNE 4.5.2024 PROBĚHLY RYBÁŘSKÉ ZÁVODY DĚTÍ Z RYBÁŘSKÉHO KROUŽKU POD DDM ŽDÁNICE NA PANSKÝCH RYBNÍCÍCH.

Šlo o ukončení kroužku v rámci tohoto školního roku, měli jsme připravenou spoustu cen a různých darů pro další chytání. Počasí bylo skvělé a přálo nám, všichni jsme si to moc užili. Hojnost úlovků byla obrovská, bylo chyceno kolem 50 ks ryb. Pro všechny zájemce z řad dětí o rybářský sport Vás všechny zvu i na Příměstský rybářský tábor 2024, který bude probíhat v měsíci srpnu.

Petrův zdar i do dalších měsíců. Vít Klapka

Pořadí :

 1. Adam Buchlovský
 2. Gajdoš Jakub
 3. Strmiska Jenda
 4. Buchlovský Vojta
 5. Klapka Václav
 6. Švábík Dan
 7. Divácký Tom
 8. Habr David
 9. Hegedüs Franta
 10. Navrátil Vojta
 11. Čechalová Veronika
 12. Bilíček Jakub


Čejčské kroužky v Haluzicích.....a sezóna už nám začala

15. 4.

Zelený swap

První ročník našeho zeleného swapu se konal v prostorách zahrady u Domu dětí a mládeže ve Ždánicích 13. dubna od devíti do jedenácti hodin. 

Protože to byl právě první ročník, tak nás doprovázela mírná nervozita a obavy z toho, že se tato otevřená bezplatná aktivita pro širokou veřejnost nesetká se zájmem a očekávaná účast bude slabá.

 Již před devátou hodinou se začali trousit první zájemci a dováželi své rostliny, které do rozhodli vyměnit nebo darovat. Zábavné bylo sledovat, jak jednotliví účastníci nejprve své přinesené rostliny vyskládají z bedýnek a košíků a vzápětí stejné bedýnky a košíky naplní novými rostlinami od dalších pěstitelů. 

A tohle bylo právě smyslem prvního ročníku Zeleného swapu. Spojit lidi, kteří se nebojí vyměnit něco z toho, co nepotřebují, za rostlinu, kterou shání. Green swapy spojují všechny, kteří si vzájemně vyměňují semínka, řízky, rostlinky, pokojovky, přísady, odnože, sazenice....bez obchodů, bez smluv a bez peněz, spíš tak po sousedsku. Pořízením rostlinky swapem eliminujeme negativní dopad na životní prostředí, který by její cesta do květinářství obnášela. Nejekologičtější rostliny jsou totiž právě ty, které se vyměňují. 

Doufáme, že se akce líbila a snad se v příštích ročnících zapojíte i vy.

11. 4. 2024

Zelený swap - bezplatná výměna rostlin

- semínek, řízků, rostlinek, pokojovek, přísad, odnoží, sazenic......

13. dubna 2024 od 9:00 do 11:00 v prostorách zahrady DDM Ždánice, Sokolská 525

Otevřená a bezplatná aktivita pro všechny zájemce 

Ochutnávka z příprav na Zelený swap.....tak na tyhle kytičky se můžete určitě těšit a všechny si můžete odnést domů. Pokud se chystáte zúčastnit, tak nám klidně napište, jaké rostlinky přinesete nebo naopak, o které máte zájem. Aktuálně evidujeme zájemce o pivoňky a muškáty všeho druhu.

11. 4. 2024

Přespání je z důvodu malého počtu přihlášených dětí zrušeno.

8. 4. 2024

Otevíráme přihlašování na dubnové přespání. Součástí přespání je tentokrát i možnost účasti na Zeleném swapu. Vyzvednutí dítěte tedy záleží na rodičích, pokud budou chtít dítě nechat i na swapu, pak si jej mohou vyzvednout až v deset hodin dopoledne a pokud ne, pak je čas vyzvednutí tradičně v devět hodin nebo dle domluvy.

7. 4. 2024

Typ na program na dnešní odpoledne....vezměte děti do divadla a současně podpořte děti z našeho divadelního kroužku  DUHA v Čejči.

Vaření jarní kotlíkové polévky

6. 4. jsme uspořádali tradiční akci k oslavě jara. Již po osmé hodině se začaly trousit první skupinky amatérských kuchařů, kteří se rozhodli utkat ve vaření jarní kotlíkové polévky. Sotva se začal důr domečku zaplňovat soutěžícími, už se chystala ohniště a vybalovaly kotlíky i suroviny.

Úderem deváté byla soutěž zahájena zopakováním a upřesněním pravidel a také představením naší nové poroty. Letos jsme se totiž rozhodli, že oslovíme kuchařky a kuchaře, kteří nám vaří na táborech na Haluzické hájence pro ty nejmlsnější jazýčky. Členy letošní poroty byla Lenka Babirádová, Jana Marčíková a Jaroslav Végh. Porota celou dobu bedlivě sledovala snažení všech soutěžících a také často velmi fundovaně radila. Další novinkou bylo také to, že jsme se rozhodli vyhlašovat dvě kategorie. Jedna kategorie byla pro školáky a druhá pro poškoláky.

Na celou soutěž byl stanoven časový limit, ve kterém soutěžící měli rozdělat oheň, uvařit a naservírovat polévku a připravit si prezentaci pro porotu. Po třech hodinách bylo všech devět soutěžních polévek na stole a teď už to bylo jen na porotě. Letošní vítězové jsou všichni, kteří dokázali v časovém limitu dvou a půl hodiny uvařit a naservírovat kotlíkovou polévku. Jejich snažení jsme ocenili nejen my, jako amatéři, ale především porota, která slovy obdivu opravdu nešetřila.

Doufáme, že se za rok opět sejdeme v hojném počtu a vy nám zase dokážete, jak výborní jste kuchaři.

Týmů bylo devět a putovní vařečky si odnesli letos autoři dvou čočkových polévek.

Vítání jara s vařením polévky

Haló všichni, blíží se nám polévky ..... v sobotu 6. dubna se sejdeme v devět hodin dopoledne, abychom uvařili první jarní kotlíkovou polévku a poměřili síly v tomto tradičně netradičním klání. Letošní novinkou bude odborná porota složená z kuchařek a kuchařů z hájenky a také to, že se bude soutěžit ve dvou kategoriích a to v dětské a dospělácké. Těšíme se na Vás v prostorách zahrady DDM Ždánice na adrese Sokolská 525.

Jógová víkendovka

Je za námi krásná jógová víkendovka, tentokrát akce určená pro dospěláky. Po úvodním seznámení jsme si něco řekly o historii jógy, jak je důležitý dech a jak ho můžeme prohloubit gesty rukou. Dalším tématem byla meditace. Povídání jsme proložily ukázkou Power jógy, Core jógy a Jemné jógy. Od září se na Vás budu těšit při lekcích a v kroužcích DDM Ždánice. Pokud však chcete se mnou cvičit již dnes, pak hledejte informace na fb skupina Jóga s úctou k tělu.

Lektorka jógy Kateřina Dršková

Jógová víkendovka je pro nás první akce tohoto druhu, kterou plánujeme nabídnout, pokud se setkáme s kladnými ohlasy, i v některých dalších termínech. Kroužek jógy chceme v příštím školním roce otevřít po záštitou DDM Ždánice tady ve Ždánicích i v Archlebově, kde jsme tyto kroužky již v minulých letech realizovali.

Sotva jedna akce skončila, už Vás zveme na další, které se budou konat v měsíci dubnu. pro nadšené kuchaře a dobrodruhy tady máme tradiční vaření jarní kotlíkové polévky a Den země společně oslavíme novou ekologickou aktivitou Zelený swap. 

20. 3. 2024

Zdravíme z Reje broučků, který jsme si dneska pořádně užili.

Rej broučků a oslava jara

První jarní den jsme se opět s dětmi vydali probudit broučky. Sraz všech malých i velkých byl 20. března v sedmnáct hodin u Kulturního domu ve Ždánicích, kde tradičně zahajujeme náš rej několika tanečky a jarní písničkou. Pak jsme se vydali s lampiónky v průvodu do parku, kde jsme hledali ještě ospalé broučky, které jsme museli probudit. Některé odvážné děti se do parku vydaly bez rodičů a celou trasu absolvovaly samy. Ti menší se zúčastni akce za doprovodu rodičů a většina drobotiny jela stylově v kočárcích. Po procházce parkem nás čekala cesta na domeček, kde byly pro děti připraveny jarní dílničky, pletení pomlázek, tancování a překážková dráha pro malé i větší zajíčky a s názvem Zaječí hop. Zálesáci opět pro mlsouny otevřeli bezalkoholový bar U Zálesáka a pro všechny byl připraven táborák na opečení prvního jarního špekáčku. Všichni jsme si odpoledne užili a také jsme se moc snažili přivolat po zimě jaro. Snad se nám to podařilo, protože se na něj už moc těšíme.

Novinky z hájenky

Koncem loňského roku jsme v souladu s plánem zvelebování hájenky, konkrétně revitalizace chatek, nechali na míru vyrobit z masivního dřeva okna a okenice do všech chatek. Ještě na podzim jsme okenice a okna natřeli a v březnu nám je do chatek zhotovitel instaloval. Jsme velmi rádi, že se nám před sezónou podařilo naplnit náš závazek, neboť již v jarních měsících při dětských pobytech budou chatky využívány a děti si budou moci okna i okenice bezpečně zavřít. 

19. 3. 2024

Uvolnilo se několik míst na letní pobytové tábory. Otevíráme tedy přihlašování.

11. 3. 2024

Dárek pro maminku

Březnového přespání se zúčastnilo 13 dětí. Tématem byl dárek pro maminky a v tomto duchu se celé přespání neslo. Pro děti byly připraveny dvě tvořivé dílničky. Po příchodu jsme se rozdělili na dvě slupiny a začali vyrábět.

První skupina vyráběla obrázek se stromečkem z knoflíků a druhá keramické srdíčko. Následně se skupinky vystřídaly tak, aby každé z dětí mělo pro maminku vyrobeny oba dárky.

Pro většinu dětí bylo novinkou pracovat s keramickou hlínou a tak pozorně naslouchaly, jak mají postupovat při práci. S blížícím se časem spánku jsme si pustili pohádku Kozí příběh a postupně usínali ve svých spacákách.

 Ráno všechny probudila vůně čaje a vanilkové bábovky. Čekání na rodiče jsme si zpříjemnili tancováním, hraním stolního fotbalu a twistrem. Dětem se výrobky podařily a my doufáme, že všem maminkám udělaly radost. Jen keramická srdíčka dostanou děti později, až vyschnou a vypálíme je v peci. Všechny děti byly předány rodičům a my už se těšíme na další přespání v dubnu , které bude na téma příroda se probouzí.

Jana Oujezdská


1. 3. 2024

Zdravíme z pátečního uzlování. 

Vítězové obou kategorií

Školáci (do patnácti let) 1. místo Martin Chromý, 2. místo Matouš Valenta, 3. místo Martin Hromek

Poškoláci (patnáct a více let) 1. místo Vojta Vrbík, 2. místo Adam Valenta, 3. místo Jan Medřický

V pátek 1. března se uskutečnil další ročník akce zvané Uzel přátelství, v pořadí již pátý. Přes třicet zájemců se sešlo, aby poměřilo své schopnosti uvázat co nejrychleji 6 základních uzlů, mezi které patří např. dračí smyčka, škotová spojka aj. Bylo vidět, že někteří soutěžící měli opravdu dobře natrénováno, protože byl pokořen rekord soutěže. Tímto gratulujeme Vojtovi Vrbíkovi, který ustanovil nový rekord pro kategorii 15 plus, nová hodnota rekordu je 27,82 s! V kategorii školáků, tj. mladších patnácti let, byl rekord také pokořen, gratulace jdou Martinovi Chromému, jehož čas byl 36,32 s. Těšíme se na viděnou příště.

Jiří Galis

Chystejte si lampióny ...... a hurá s námi rejdit!!!

27. 2. 2024

Přespání je obsazeno! Již se, prosím, nepřihlašujte. Těšíme se příště.

25. 2. 2024

Hurá na přespání a hurá vyrábět něco pěkného pro naše nejmilejší .... pro maminky. Otevíráme přihlašování na přespání, tak neotálejte, ať na vás zůstane volné místo.

24. 2. 2024

Představujeme Vám náš nový projekt víkendových akcí pro dospěláky. Pokud tedy pro sebe chcete něco udělat a strávit příjemné sobotní odpoledne, pak neváhejte a přihlaste se na naši Jógovou víkendovku.

23. 2. 2024

Příští týden pořádáme akci, na kterou zveme všechny znalce uzlů a milovníky uzlování. Ještě máte šanci potrénovat a zúčastnit se. Snad se loňští vítězové nebudou bát nových vyzyvatelů.

Zdravíme z Karnevalu!

   V neděli 18. února jsme si užili společné odpoledne na dětském karnevalu, který jsme uspořádali pro děti nejen ze Ždánic. Každoroční karneval přiláká děti a rodiče z blízkého i dalekého okolí. Za jeho přípravou je mnoho hodin práce, ale odměna v podobě rozzářených dětských tváří stojí za to.
   O zahájení letošního karnevalu se postaraly holky z Mažoretek Angels Ždánice, které nám předvedly několik sestav ze svého bohatého repertoáru. Musíme jim opravdu velmi poděkovat, že si ve svém náročném programu našly na náš karneval čas. Jsou totiž aktuálně v kolotoči mažoretkových soutěží a podle zpráv od trenérky Kláry i rodičů jsou ve svém soutěžním tažením velmi úspěšné a mohou se pochlubit řadou nádherných umístění a medailí.
   Pak nás do víru tance, jako každý rok, pozvali dva neúnavní klauni, kteří se po celé odpoledne starali o veselou náladu všech dětí i dospělých. Kromě tanečků bylo pro děti připraveno modelování z balónků, několik zábavných soutěží a také tombola. Jsme si vědomi toho, že děti by byly smutné, kdyby právě jejich obálka zrovna nevyhrála, proto u nás všichni vždycky vyhrají. V pět hodin se losovalo o hlavní ceny karnevalu a my jsem moc rádi, že si všechny panenky, medvídci i autíčka našli nový domov u šťastných dětí.
   Letošní karneval je za námi a my se už těšíme na příští, který bude 2. února 2025.

 

15. 2. 2024

Karneval je již za tři dny....těšíme se na Vás v neděli 18. 2. od patnácti hodina v Kulturním domě ve Ždánicích.

Přespání se z důvodu velké nemocnosti dětí a jejich odhlašování z akce ruší. Děkujeme za pochopení. Snad se všichni uzdravíte a těšíme se za měsíc už na jarním přespání. 

12. 2. 2024

Otevíráme přihlašování na Karnevalové přespání. Neváhejte s přihlašováním, počet míst je omezen. 

Prosíme rodiče, kteří nám opakovaně přihlásí dítě a na přespání ho nakonec nepošlou, aby zodpovědně přihlašování zvážili, neboť takhle blokují místa dalším dětem. Děkujeme za pochopení.

Zveme Vás na - DĚTSKÝ KARNEVAL

Únor se kvapem blíží a my se už pomalu ale jistě připravujeme na jednu z našich největších akcí - na dětský KARNEVAL. Ceny do tomboly jsou již připraveny, děvčata mažoretky ladí formu na vystoupení a my se na Vás moc těšíme.

27. 1. 2024

Lednové kuchaření

Víkendové kuchaření si děti užily a na jídelníčku byla bábovka a sýrové tyčinky.

Ptačí strom

Tábornický oddíl Kamarádi uspořádal 27. ledna výpravu ptačí strom, aby jsme mohli přikrmili ptáčky, kteří u nás zůstávají přes zimu i ty, kteří se rozhodli brzy vrátit. Výpravu jsme začali v dopoledních hodinách, kdy nás doprovázelo sluníčko i dobrá nálada. Bohužel se nám ji pokusil pokazit silný vítr a překážky přes cestu, ale poradili jsme si i nimi levou zadní. Po příchodu k vybranému stromu jsme si rozdělali oheň a připravili hostinu pro naše opeřené kamarády. Samozřejmě jsme nebyli o hladu ani my a na ohni jsme si opekli špekáčky  a rozlili čaj. Ač to vypadalo na chladný návrat, tak se na nás slunce usmálo. a my se mohli s radostí vrátit domů.

Dušan Švábík

Neváhejte a přihlaste se na příměstský tábor o hlavních prázdninách. Tábor je určen pro mladší děti a po telefonické domluvě možno přihlásit i předškoláky.

17. 1. 2024

Pozdrav od Šikovných ručiček

V pondělním kroužku Šikovné ručičky v Archlebově se děti učily tvořit drhané náramky. Ze svých povedených výrobků měly velkou radost. Příští týden si vyzkouší vyrobit kumihimo klíčenku. 

Přespání - Loutkové divadlo 12. -13. 1. 2024

Lednového přespání na téma loutkové divadlo se zúčastnilo celkem sedmnáct dětí. Hned po příchodu jsme se pustili do práce a rozdělili jsme se do skupinek, ve kterých jsme tvořili vlastní divadla. K dispozici byly již předtištěné postavičky a kulisy, avšak někteří umělci si vše vytvořili kompletně podle vlastního originálního návrhu. Nedílnou součástí tvorby byl i scénář, u kterého byla nutná komunikace jednotlivých členů skupiny. Jakmile bylo vytvořeno vše potřebné, přesunuli jsme se do herny, kde postupně proběhla všechna loutková představení. Příběhy i provedení jednotlivých scén bylo velmi nápadité a originální a umělci vždy sklidili potlesk nadšených diváků. Unaveni jsme si pak nachystali spaní a pustili si pohádku pro lepší usínání. Ráno nás čekalo balení spacáků, úklid, snídaně a před příchodem rodičů jsme si ještě zatancovali u Just Dance a postavili věže ze stavebnice Kapla. Všechny děti pak byly předány rodičům a my už se těšíme na únorové přespání s názvem Minikarneval.

8. 1. 2024 

14:00 přespání je již obsazeno. Je nám líto, že se na všechny nedostalo a těšíme se na březnové přespání.

8. 1. 2024

Otevíráme lednové přespání s názvem Loutkové divadlo. Neotálejte s přihlášením, neboť je počet míst omezen. Přihlášení je v sekci aktivity - přespání. Přihlašovat se můžete okamžitě po uveřejnění plakátu, pokud je u aktuálního přihlášení uvedeno - otevřeno. Pokud se přihlásíte před uveřejněním plakátu a otevřením přihlašování, pak je vaše přihláška považována za neplatnou.

3. 1. 2024

Hledáme spolupracovníky na naše letní tábory. Pokud máte zájem o práci s dětmi na pozicích vedoucích či jako zdravotník, nebo chcete hlídat v noci klidný spánek táborníků jako noční ostraha, pak nás neváhejte kontaktovat. A jestli rádi vaříte nebo se jen rádi podílíte na přípravě jídla pro děti, tak se také těšíme na budoucí spolupráci. Všechny dotazy Vám rádi zodpovíme na telefonním čísle 702 091 352.

2. 1. 2024

3. ledna otevíráme přihlašování na naše pobytové i příměstské tábory pro děti s trvalým pobytem ve Ždánicích a žáky Masarykovy základní školy Ždánice.


Letos jsme na podnět rodičů nabídli i příměstský tábor v době jarních prázdnin - DOMEČKOHRÁTKY O JARŇÁKÁCH. Na tento tábor je nutno se přihlásit nejpozději do 19. ledna, kdy je také poslední termín pro úhradu tábora a doručení originálu papírové přihlášky. Tento tábor bude realizován při minimálním počtu dvanácti dětí a maximálně s patnácti účastníky. Program bude pestrý a kromě vycházek a pobytu v přírodě děti čeká také výprava za hasiči, povídání se strážníky městské policie a návštěva dalších zajímavých míst Ždánic.

Krásné Vánoce všem a šťastný ten Nový i nový rok.

Vánoční besídka T.O.Kamarádi

Zároveň s tím, jak přicházely vánoční svátky, se blížila i již tradiční vánoční besídka v T.O. Kamarádi. Ta se konala v pátek 15. až do soboty 16. prosince na DDM Ždánice. Besídka začala různými hrami. Poté jsme si program zpestřili malými představeními, která byla zcela v režii jednotlivých skupinek dětí. Později jsme se vydali na procházku Ždánicemi a zazpívali jsme si u vánočního stromu několik hezkých koled. V procházce jsme pokračovali dál, povídali jsme si a rozsvěcovali prskavky. Když jsme se vrátili, přišel čas na rozbalování dárků. Mimo jiné si děti zasoutěžily v kvízu, který je prověřil z vědomostí o jejich instruktorech a vedoucích. Druhý den jsme se vzbudili a plní zážitků jsme se vraceli domů.

Jan Medřický

Vánoční turnaj rodičů s dětmi

13. 12. uspořádal florbalový kroužek Vánoční turnaj rodičů s dětmi. Disciplín bylo hned několik a děti v nich předvedly, co se doposud naučily. Na závěr si vyzkoušely hru v zápase proto rodičům, kterým tímto děkujeme za účast i nadšení. V novém roce bychom turnaj rádi zopakovali a uskutečnili i několik přátelských zápasů s týmy z jiných obcí.

11. 12. 2023

PŘESPÁNÍ NA DDM – VÁNOČNÍ TRADICE


8. – 9. prosince 2023, sraz v 18:00 hodin, ukončení akce v 9:00 hodin.

Do víru vánočních tradic se vrhlo 14 dětí a holky tentokrát převálcovaly kluky v poměru 13:1! Absolvovali jsme nejprve návštěvu ždánického kostela to bylo moc krásné. Venku bylo všechno zasněžené jako na obrázku Josefa Lady a cestou do kostela nám vyzdobený vánoční strom před ždánickou radnicí kynul v mírném větříku větvemi. V kostele právě probíhala bohoslužba, ale měli jsme domluvené, že můžeme vystoupit na kůr k varhaníkovi. A když mše skončila byly nám varhany předvedeny v celé své kráse lesu píšťal i zvuku všech rejstříků. Potom nám pan farář vyprávěl o vánočních tradicích, o Jezulátku i o tom, jak to chodilo dříve u nich doma. Jak si lidé během adventu stavěli betlém a jak jsou Vánoce symbolem setkávání s blízkými, štěstí a sounáležitosti. Po návratu na domeček si potom malí zájemci poskládali a vybarvili jednoduché vánoční puzzle a podlepili jej pracovním listem, na kterém vyplnili několik nanejvýš záludných otázek týkajících se vánočních tradic. A protože k Vánocům patří také koledy, zapěli jsme po večeři při kytaře šestici koled z připraveného zpěvníčku. Bylo by krásné, kdyby děti překvapili své rodiče a na Štědrý den před rozdáváním dárků u stromečku nějakou novou koledu zazpívali. No a aby se našim malým vánočním skřítkům lépe usínalo, pustili jsme si ještě před spaním na všeobecné přání pohádku Zimní víla. V prosinci jsou noci dlouhé, a tak se první děti probudili až o půl osmé. Po sbalení spacáků, odnešení matraček a po snídani jsme ještě za zpěvu písně "Vánoce, vánoce přicházejí" postavili několik věží z kostek a potom již začali přicházet rodiče. Všichni účastníci přespání byli ve zdraví předáni, aby si zanedlouho mohli užít doma ty opravdové Vánoce. 

4. 12. 2023

Nedělní adventní dílničky na Jarmarku v Kulturním domě ve Ždánicích.

28. 11. 2023

Dnes v dopoledních hodinách proběhlo školení první pomoci našich kmenových zaměstnanců. Možnost účasti byla nabídnuta i vedoucím kroužků, což někteří využili. Školení vedl Bc.  Michal Vodička DiS., který s námi dlouhodobě spolupracuje právě v oblasti zdravovědy, první pomoci a prevence, neboť na táborech na hájence pravidelně pracuje jako zdravotník. Michalovi tedy patří dík nejen za školení týmu zaměstnanců, ale právě i za skvělou dlouhodobou práci s dětmi. Za zmínku stojí i to, že v tomto roce nám na všech turnusech ve svém volném čase a bez nároku na odměnu vedl přednášku pro děti právě k problematice první pomoci a prevence úrazů. Díky, Míšo!!!

Obsazení přespání trvalo jen nějakých 10 hodin, takže bohužel zpráva pro všechny další zájemce je, že již není možnost se přihlásit.

27. 11. 2023

Prosincové přespání se otevírá. Pokud máte zájem, pak se přihlaste na našich stránkách v sekci AKTIVITY - PŘESPÁNÍ. Těšíme se na Vás!

25. 11. 2023

Těšíme se na Ježíška

Poslední listopadová neděle patří již několik let naší předvánoční akci Těšíme se na Ježíška. Pro děti jsme si jako vždy připravili několik dílniček, které jim nabídly tvoření vánočních ozdob, svícínků z přírodních materiálů a vánočního přání. Letošní ročník se setkal s velkým zájmem dětí i veřejnosti.  Věříme, že je to zejména díky milé atmosféře, kterou se nám vždy daří v našem krásně vánočně vyzdobeném domečku navodit.

Před domečkem si svůj prodejní stánek otevřeli manželé Kontárovi, kteří svou nabídkou oslovili nejednoho zájemce o domácí tvoření vánočních dekorací.

Letošní těšení se na Ježíška bylo plné novinek. A jednou z nich byl i bar U Zálesáků, který otevřel Jirka Galis se svými pomocníky. Pro děti i rodiče byly napečeny čtyři druhy bábovek a k pití se podával čaj, ovocný punč a pro dospěláky káva. Tenhle počin se setkal pouze s kladným ohlasem a Jirka se už tak trochu smířil s tím, že se stane nedílnou součástí našich společných akcí pro veřejnost. Děkujeme moc za nápad, invenci a osobní nasazení všech vánočních skřítků, kteří pomáhali s obsluhou a údržbou jak ohně pro vaření punče tak toho pro zahřátí.

25. 11. 2023

Dobré ráno, zdravíme všechny malé i velké a těšíme se, že se dnes námi přijdete Těšit na Ježíška. Budete si moci vyrobit krásné vánoční ozdoby, přáníčka i svícínky a nově se také občerstvit v Bábovkovém baru U Zálesáka.

AQUA V PARKU

V Kyjově byl otevřen krytý bazén a děti z kroužků, které vede Barča už ho byly prozkoumat. Inspirujte se a vyrazte také.

13. 11. 2023

Pomalu ale jistě se blíží sváteční čas adventu a a malí i velcí se začínají těšit....tak v tom nebuďte sami a přijďte 25. listopadu k nám na domeček do Ždánic, kde se budeme snažit Vám ten předvánoční čas zpříjemnit. Připraveny jsou letos nejen tradiční dílničky ve všech třídách domečku a pečení perníčků, ale máme pro Vás novinku v podobě otevřeného Bábovkového baru u Zálesáků, kde se bude podávat kromě několika druhů bábovek i čaj a káva. Každoročně se nás ptáte, kde je možno si koupit nějaké adventní věnce či vánoční výzdobu a letos pro Vás na tuto otázku máme i jednoznačnou odpověď. Svou účast nám potvrdilo i Zahradnictví - Květinářství Kontárovi Ždánice, kteří prodej výzdoby přímo před DDM zajistí. Doufáme, že se nám podaří všem závazkům dostát a společně se na této tradiční akci sejdeme.

PŘESPÁNÍ NA HVĚZDÁRNĚ – POSLEDNÍ LETOŠNÍ TÁBORÁK


10. – 11. listopadu 2023, sraz v 18:00 hodin, ukončení akce v 9:00 hodin.

Přespání na DDM Ždánice se zúčastnilo dvanáct dětí. Bohužel, počasí nám tentokrát vůbec nepřálo, bylo typické dušičkové počasí, mrholilo a bylo všeobecně nevlídno, takže pokud jsme nechtěli riskovat zdraví dětí a vedoucích, museli jsme zvolit náhradní alternativu a oheň si zapálit namísto v ohništi na zahradě přímo v herně DDM. Na obrazovce televizoru byl sice jen dvourozměrný a nehřál, ale vesele nám celý večer plápolal a tak trochu nám navodil i tábornickou atmosféru. Sesedli jsme se pak společně do kruhu rozdali zpěvníky písníky a zapěli několik tábornických a trempských písní, které byly pro některé děti novinkami, ale někteří je již znali. Asi největší úspěch slavila ne zrovna tábornická písnička o tetě, jak mi dala hlídat křečka a jak to s ním neslavně dopadlo, ale konec konců, křečkové všeteční se mohou pilně procházet i v lese kolem táborů. Od sporáku se posléze začala linout vůně špekáčků a my jsme si říkali – kampak na nás se špatným počasím. Také jsme si z kostek Kapla postavili hranice na táborák a jedna se nám povedla opravdu vysoká až úplně do stropu! Povečeřeli jsme pak špekáčky opečené v troubě, připravili pelíšky a jelikož nedávno byly dušičky a vůkol panovalo echt dušičkové počasí, pustili jsme si na dobrou noc "napínavou" duchařskou pohádku – Ať žijí duchové 😊. Ráno nás pak probudilo světlo, protože naši malí svěřenci vzorně spali až do půl sedmé a nikoho nebudili a ještě před snídaní jsme si protáhli naše ztuhlé údy podle skladeb "Just Dance". No a po snídani již začali přicházet rodiče a všichni malí skorotáborníci byli šťastně a ve zdraví předáni. 

2. 11. 2023

Přespání - Poslední letošní táborák - je již obsazeno.  

30. 10. 2023

Otevíráme přihlašování na listopadové přespání ...... neváhejte a přihlaste se, protože počet míst je omezen.

Přespání září a říjen 2023

V prvních měsících tohoto školního roku jsme pro děti z našich kroužků realizovali hned tři přespání. Nejprve v září byla Barča z Čejče s dětmi přes víkend pod střechou Haluzické hájenky, kde strávila pár dnů plných lesohrátek a dobrodružství.

V říjnu se pak konala víkendovka Zálesáků ve Ždánicích na salaši a také Mažoretky pobyly v prostorách DDM Ždánice. Náplň každé akce byla trochu odlišná a odpovídala zaměření jednotlivých kroužků. Děti ze Zálesáků rozdělávaly oheň, vařily kotlíkový guláš a také čaj z máty, kopřiv, šípků a jahodníku. A holky mažoretky zase tančily a cvičily. Každopádně si myslíme, že si to každý užil a všichni se společně těší na další akci.

Děkujeme touto cestou všem vedoucím, kteří jsou ochotni dětem dát to nejdražší, co člověk má, a to je svůj čas. Takže Baru, Kláry a Jirko díky.

Drakiáda 2023

6. října jsme se odpoledne sešli ve Ždánicích na Starých horách nad novým hřbitovem, abychom společně vypustili pořádné hejno draků na tradiční podzimní drakiádě. Sraz a začátek dračího klání byl stanoven na patnáctou hodinu, ale největší koncentrace draků na obloze nad Ždánicemi byla vidět kolem šestnácté odpoledne. Snažili jsme se draky i jejich doprovod spočítat, ale nebylo to vůbec jednoduché. V jednom okamžiku jsme společně napočítali 36 draků buď ve vzduchu nebo na přistávací ploše a dětí i dospělých nás byla minimálně stovka. Po statečném souboji ve vzduchu jsme vyhodnotili a odměnili naše vítěze.

Vítězové jednotlivých kategorií

Největší drak: Bětuščina kobra

Nejvýše létající drak: Letadlo táty Michala malé Stelinky

Nejmenší krotitel draků: Filípek se skalárou Růženkou

Nejmenší drak: Vojtův tukan kolibříkovitý

Rozhodně to ale nebyly jediné odměny, které jsme rozdali. Každý dětský účastník od nás dostal sladkou odměnu a také malý bublifuk, který všem udělal radost, protože bubliny z něj létaly i bez větru.

Děkujeme všem za hojnou účast a těšíme se na příští rok. Snad se nám podaří obsadit i poslední kategorii - vlastnoručně vyrobený drak, která již několikátý rok neměla žádného zástupce.

5. 10. 2023

Zítra je drakiáda, takže všichni krotitelé draků vyladit formu a v 15: 30 sraz na kopci nad novým hřbitovem.

27. 10. 2023

Upozorňujeme všechny, že se blíží termín zaplacení kroužkovného. Pokud nebude částka uhrazena do konce září, v říjnu ji již budeme požadovat dvojnásobnou. Informace k prvním schůzkám kroužků jsou uvedeny u jednotlivých kroužků v sekci kroužky. Pokud tam není uvedeno jinak, pak se kroužek koná v době, kdy je vypsán termín a místo v popisu kroužku.

Ahoj všichni milovníci klasické podzimní zábavy.....zveme Vás na DRAKIÁDU!!!

Kroužky z Čejče vyrazily na hájenku, kde děti strávily dobrodružný víkend s Barčou. Co k tomu říct....díky, že jsou na světě lidé, kteří jsou ochotni dělat ve svém volném čase něco pro druhé bez ohledu na vlastní pohodlí a profit. 

Kroužky

Září je pro nás časem, kdy se nám do kroužků hlásí děti a my kontrolujeme přihlášky a platby a koordinujeme plánovanou činnost kroužků v novém školním roce. V letošním roce evidujeme rekordní počet dětí, které se v našich kroužcích věnují pravidelné kroužkové činnosti. Jsme za vaši vzrůstající přízeň velice vděčni a věříme, že k tomu přispívá aktuální rozšířená nabídka kroužků, pestrost činností v kroužcích, kvalitní zázemí a jednoznačně i sociální kapitál v podobě našich vedoucích. 

19. 10. 2023

V letošním školním roce jsme si pro Vás připravili nabídku nejen stálých a ověřených kroužků ale i kroužků nových. Pro letošní rok vaše děti zveme nově do Rybářského kroužku, Mysliveckého a sokolnického kroužku, Florbalu, Šperkaření a Šikovných ručiček. Kroužky se rychle obsazují, proto neváhejte a přihlaste se ještě za cenu avizovanou na našich stránkách. Pozdější přihlášky budou již za cenu dvojnásobnou.

11. 9. 2023

Máte zájem pracovat s dětmi v našich kroužcích a máte koníček, který by je zajímal, pak nás kontaktujte a přijďte rozšířit naše řady. 

11. 9. 2023

Některé kroužky jsou již aktuálně obsazeny. O pořadí v případě většího počtu přihlášek rozhoduje termín zaplacení úplaty za kroužek.

4. 9. 2023

O víkendu jsme se s dětmi bavili při vaření gulášů. Úkolem dětí bylo nakreslit hasičské auto nebo něco, co by souviselo s hasičskou a požární tématikou. Obrázky se všem povedly a pokud se na ně chcete podívat, tak jsou tento týden vystaveny u DDM ve Ždánicích na plotě.

31. 8. 2023

Kroužky

DDM Ždánice informuje všechny děti i rodiče a prarodiče, že je pro ně připravena aktuální nabídka kroužků DDM Ždánice pro školní rok 2023/2024 na webových stránkách www.ddmzdanice.cz v sekci kroužky. Papírové přihlášky jsou na našich stránkách ke stažení nebo si je můžete stejně jako nabídku kroužků vyzvednout ve schránce u domečku. Počet míst v kroužcích je omezen a zvýhodněná cena platí pouze do konce září, proto neotálejte s přihlášením.  

Mažoretky zvou na nábor

29. 8. 2023

Táborová sezóna 2023 na Haluzické hájence

První turnus začal pro nedočkavé táborníky již odpoledne po obdržení vysvědčení a hned začala desetidenní jízda, tedy vlastně cesta, a rovnou do pravěku. Kromě tradičních táborových her a soutěží si děti vyrobily totem, z vizovického těsta vymodelovaly Věstonickou Venuši, hledaly pazourky, vyráběly pravěké zbraně, stopovaly raněné zvíře a zvládly mnoho dalších tematických aktivit.

Templáci jsou partička z Brna, která své tábory zvládá naprosto skvěle. Děti se celou dobu nezastaví a ty zážitky, které si z tábora vždycky odvážejí, nedokážou doma ani všechny vylíčit.

Na turnusu Ať žijí duchové se všechno točilo kolem duchů. Nejdřív jsme jim postavili hrad, následně jsme je hledali, pak jsme se je snažili zbavit prokletí a nakonec jsme o nich natáčeli muzikál. Opět na deset dnů tolik práce, že nám připadlo, že to všechno ani nepůjde stihnout. Všechno jsme zvládli na jedničku a vy se o tom můžete přesvědčit na našich stránkách v odkazech na jednotlivé táborové turnusy.

Poslední táborníci se vydali na Divoký západ, kde na ně čekalo lovení zvířat, výroba triček, volba nejkrásnější indiánky a nejsympatičtějšího kovboje, Indiánský den, výroba čelenek a kostýmů a mnoho dalších táborových hrátek.

Všechny turnusy měly ještě doplňkový program, kdy za dětmi přijeli hasiči ze Ždánice, hvězdář Karel a v letošním roce nově i záchranář Michal, který dětem udělal přednášku o první pomoci. Všem našim spolupracovníkům, vedoucím a kuchařkám za celé léto, a v mnoha případech i roky přízně, moc děkujeme, protože bez nich by to opravdu nešlo a rozhodně by to tak skvěle nefungovalo. Doufáme, že se na ně budeme moci spolehnout a obrátit i v příštích letech, a na Hájence se o prázdninách v roce 2024 opět všichni společně sejdeme.

Vzpomínka na letošní Histokola

Pro nejmenší milovníky jednostopých až třístopých šlapohybů uspořádalo DDM Ždánice jízdu zručnosti. Vyhráli všichni. Trasa byla jako vždy náročná a malí cyklisté měli co dělat, aby zvládli překonat její nástrahy. V cíli na každého čekala medaile a sladká odměna.

3. 7. 2023

Začaly prázdniny a my jsme se vrhli do táborového bláznění. Nejprve před tábory probíhá samozřejmě příprava areálu, která každoročně zahrnuje nejen pravidelnou údržbu ale i nějakou tu rekonstrukci.

 V letošním roce se nám podařilo dokončit výměnu střešních oken a podlah v hlavní budově v ložnicích dětí. Vzhledem k vysokým cenám energií a ve snaze prostředky na tyto vynaložené v budoucnu ušetřit jsme v tomto roce vyměnili všechna světla na hájence za úspornější osvětlení. O pořádnou rekonstrukci si již dlouhou dobu říkala společenská místnost s krbem, která slouží dětem zejména v případě nepříznivého počasí. Strop této místnosti byl obložen sádrokartonem, byla kompletně položena nová dlažba, vyměněna světla, obložení bylo zrenovováno nástřikem a celá místnost byla vymalována. Do společenské místnosti byl zakoupen nový praktický nábytek a nástěnky a o výzdobu obrázky se postaraly děti.

V této chvíli již na táboře probíhají pobytové tábory, které jsou plně obsazeny. Doufáme, že se všem nové prostory líbí a my že zúročíme plánované úspory při hrazení faktur za energie.

MAŽORETKOVÁ ROZLUČKA SE SEZÓNOU 2023

Dne 16.6-17.6. proběhlo na Haluzické hájence ukončení soutěžní sezóny mažoretek a rodičů. Společně jsme oslavili velmi úspěšnou sezónu, opekli špekáčky, zahráli společné hry, rozdali diplomy a uspořádali stezku odvahy a diskotéku. V sobotu dopoledne proběhla soutěž sóĺoformací s hůlkou a pompony, které si dívky sami nacvičili. Všechny si domů odvezli nejen medaile, ale i nezapomenutelné zážitky. Děkujeme rodičům, kteří dívkám připravili občerstvení a odměny.

POHÁDKOVÝ LES 28. 5. 2023

     Dne 28.5.2023 jsme uspořádali akci pro děti i dospělé - Pohádkový les. Cesta vedla lesem Palánkem směrem k Motýlímu ráji. Členové folklorního souboru Chasa ze Ždánic a členové Zálesáku se převlékli za pohádkové bytosti a pro děti na stanovištích měli připraveny různé pohádkové úkoly, za které děti dostaly sladkou odměnu a v cíli i drobný dárek za statečnost. Po absolvování všech úkolů v Motýlím ráji se mohli občerstvit nejen děti, které dostaly špekáček a limonádu, ale i jejich dospělý doprovod.         

   Děkujeme za skvělá stanoviště na trase Chase ze Ždánice i Zálesákům a také hasičům ze Ždánic, kteří zajistili táborák a distribuci občerstvení v cíli a kteří dali také malým zvědavcům možnost nahlédnout do jejich hasičské techniky. Doufáme, že jste si Pohádkový les užili a už teď se těšíme na další společná setkání. 

Víkend 26.-28.5. jsme si užili s dětmi z našich kroužků na hájence

   Poslední květnový víkend vyrazili členové našich kroužků na přespání na hájence. Cesta tam byla zajištěna speciálním autobusem, který nabral děti nejprve v Čejči, pak v Archlebově a nakonec ve Ždánicích. Po páté hodině v pátek jsme dorazili na hájenku, kde jsme se ubytovali a vybalili si věci z tašek a batohů. Po večeři jsme se vydali ke studánce Bezdýnce, abychom se o ní něco dozvěděli a ochutnali její lahodnou vodu. Večer nám rychle utekl a rádi jsme se zavrtali do peřin v našem novém dočasném obydlí. 

   Sobotní ráno jsme začali nejprve rozcvičkou, po které následovala chutná snídaně. Zabalili jsme si batůžky se svačinou a pitím a vydali jsme se na túru k oboře a k Hubertovi nad Mouchnici. Sice jsme si nejprve cestou do kopce trochu zoufali, že cestu asi nezvládneme, ale pak nás okouzlil nádherný výhled na Koryčany a okolí. Po návratu nás čekal oběd a vytoužený odpočinek. Po odpoledním klidu jsme si zahráli pár her, pan hvězdář nám udělal přednášku a po večeři následoval táborák s opékáním špekáčků a zpíváním s kytarou. Mladší děti měli dřívější večerku, ale starší si ještě užily večerní pozorování.

   Ráno bylo ospalé, ale my jsme se museli sbalit, nasnídat a vyrazit s rodiči domů. Cestou se nám nedala zastavit pusa, protože jsme měli tolik nových zážitků, o kterých jsme chtěli všem vyprávět. víkend byl skvělý a už teď se těšíme na další.

14. 5. 2023

Pohádkový les

Poslední květnovou neděli zveme všechny malé i velké na procházku pohádkovým lesem. Čekají na Vás zábavné úkoly na stanovištích se spoustou pohádkových postav. Podle posledních zpráv se na pohádkový les chystá Vodník, Čmelda s Brumdou, Manka s Rumcajsem, Pat a Mat, Mach se Šebestovou, Popelka, Krakonoš s Ančou a určitě na Vás vybafnou i nějací ti čertíci. Těšíme se na Vás.

Děti z kroužků z Čejče vyrazily na statek Ruf v Terezíně

14. 5. 2023

Atletika Ždánice má za sebou další závody, tentokrát v Malé Vrbce, a opět s medailovým umístěním. Gratulujeme Elišce!!!

V neděli 14. 5. děvčata z kroužku Tancovánky z Archlebova vystoupila pro maminky k jejich svátku na akci školy. 

Víkend 12. - 14. 5. strávila třicítka dětí z našich kroužků v Čejči na Haluzické hájence. Všichni si to moc užili a my děkujeme obětavým maminkám, které je doprovodily, a hlavně Barče, že s takovou nebezpečnou tlupou vyrazila za dobrodružstvím na víkend do Haluzic.

T. O. Kamarádi strávili víkend na hájence

   Přišel květen a s ním i jedna z našich letošních akcí - víkend na Haluzické hájence. 5. května jsme se sbalili a vyrazili. Na hájence jsme si vybalili a v areálu si zahráli různé hry. Hlavní část programu však nastala až se setmělo. Rozdělili jsme se do šesti družstev, které bylo vysazeno na jiném místě ve Ždánickém lese. Cílem hry bylo se co nejrychleji dostat zpátky na hájenku. Druhý den jsme pokračovali ve hraní her a večer jsme si zazpívali u tradičního táboráku. V neděli nás čekal návrat lesem do Ždánic a konečně odpočinek.

8. 5. 2023 Atletické závody Rohatec

10. 5. 2023

Mažoretky Angels uspěly na Mistrovství České republiky

Všechny formace se umístili v TOP 6.

1. místo - duo Mix junior A - Alička Markusová a Eliška Ambrožová

2. místo - sólo pompon senior B - Kája Vodáková

2. místo - trio baton kadet B - Amálka Konečná, Helenka Markusová, Beatka Moltová

2. místo - trio baton senior B -Naty Jahodová, Domi Příkopová, Kája Vodáková

4. místo - skladba baton junior B - Croodsovi a první rok mezi juniorkami

4. místo - sólo baton kadet B - Nelinka Koutná

4. místo - sólo baton junior B - Michalka Jarská

Konkurence byla veliká a všichni jsme velmi rádi, že se holky nevzdaly a bojovaly. Děkujeme také všem rodičům, kteří dělali soutěžní den hezčím! A poděkování od nás všech a hlavně od Vás všech patří hlavně Kláře za vedení mažoretek Angels.

24. 4. 2023

Zveme děti na poslední přespání v tomto školním roce

Přespání 26. - 28. 5. 2023 je určeno pro členy těchto kroužků (Keramiky, Tancovánky, Sportík, Atletika, Hvězdářské kroužky, Šikovné ručičky, Polytechnický kroužek, Kuchaření).

Přespání je realizováno jako víkendový pobyt na Haluzické hájence. On-line přihlášku a všechny informace najdete na našich stránkách v sekci aktivity - přespání. Přihlášku je nutno odeslat do konce dubna.

O víkendu se ve Ždánicích proháněli dinosauři

ŽDÁNICKÝ JURSKÝ PARK

V sobotu 22. dubna 2023 ve 14:00 hodin se mohli malí i velcí návštěvníci vydat po pěšině Ždánickým lesem a potom i po loukách za vyhlídkou Palánek a cestou poodhalit tajemství bývalých vládců naší planety - dinosaurů. Na šestnácti zastaveních se dozvěděli spoustu zajímavostí ze života těchto druhohorních potvor i potvůrek, například jak rychle běhali, zda by se z nich dal udělat péřový polštář, jakou měli barvu, nebo zdali by nás zahřáli, kdybychom si je v zimě nechali lehnout na nohy. Správné odpovědi na záludné dinosauří otázky si děti i dospěláci mohli zatrhnout do připravených formulářů. Počasí vyšlo na jedničku, takže cestu o délce 2,7 km a s převýšením asi 100 metrů absolvovalo dokonce i několik úplně malých cvrčků v kočárcích! Nikdo nezabloudil a tak se všichni účastníci, velcí, malí i ti úplně nejmenší, po zdolání náročné trasy šťastně dostali až do cílové hvězdárny. Zde na ně čekala třešnička na dortu, promítání 3D filmu o dobrodružstvích právě vylíhlého roztomilého a zvědavého tyranosauříka. Akce se zúčastnilo celkem 219 zájemců.

ŽDÁNICKÝ JURSKÝ PARK

Nevíte, co dělat v sobotu 22. dubna? Vydejte se se námi na putování za dinosaury. Krásně se projdete, dozvíte se něco nového o těchto fascinujících tvorech a ještě si užijete 3D film.

17. 4. 2023

Úspěch kroužku atletiky

V sobotu 15. 4. 2023 se ve Vacenovicích běžel závod Běh osvobození Vacenovic. Jednalo se o první závod, kterého se sportovci z atletického kroužku zúčastnili. Všichni závodníci předvedli skvělé výkony a ve velké konkurenci se prosadil Šimon Němec, který v běhu na 500 metrů obsadil třetí místo. Všem soutěžícím gratulujeme a přejeme další sportovní radost a úspěchy.

PŘESPÁNÍ NA HVĚZDÁRNĚ – VÝPRAVA K HASIČŮM


14. – 15. dubna 2023, sraz v 18:00 hodin, ukončení akce v 9:00 hodin.

Přespání na hvězdárně se v dubnu zúčastnilo celkem patnáct dětí, které neodradil ani velmi deštivý den. V 18:00 hodin jsme se sešli na domečku a o půl hodinku později jsme již vyrazili na ždánickou hasičskou stanici. Zde nás čekal velitel jednotky sboru Rostislav Schöfr spolu se svými čtyřmi kolegy. Naši malí zvídálkové se dozvěděli, co všechno mají dobrovolní hasiči na starosti a prohlédli si celou stanici. Mohli si také obléknout hasičský oděv, nasadit hasičskou helmu, otestovat termovizi a potom byli rozděleni na dvě poloviny. První skupina šla do garáže prozkoumat dvě hasičská auta a druhá zůstala v místnosti, kde se nacvičovala první pomoc. Potom se obě poloviny prohodily. Velice zajímavé bylo zjištění, že hasiči musí v případě poplachu vyjet k události do pěti minut ze stanice i kdyby byli třeba doma a koupali se ve vaně a také, že vybavení hasičů je velmi drahé, protože se jedná vesměs o speciální pomůcky s atesty, že nezpůsobují žádné jiskření. Ať se jedná o svítilny, lopaty, nebo cokoliv jiného. Návštěva hasičské stanice byla velice zajímavá a poučná a ždánickým dobrovolným hasičům patří obrovský dík za všechno! Cesta na hvězdárnu probíhala potom v mírném dešti, takže jsme se opravdu neloudali, ale naopak jsme nasadili tempo úplně jako hasiči. Po celé hvězdárně jsme si potom rozvěšeli věci na oschnutí, navečeřeli se a před spaním si ještě pustili pohádky o blesku, ohnivých mužíčcích a o dráčkovi, který se toužil stát hasičem. No a potom už nám zaklapla víčka. Dobrou noc! 

3. 4. 2023......ani ne o hodinu později musím napsat, že přespání je již obsazeno

Otevíráme přihlašování na dubnové přespání.....neotálejte s přihlašováním.

2. 4. 2023 jsme pro děti připravili dílničky na velikonočních trzích KD Ždánice. Děti si mohly vybarvit připravené omalovánky, vytvořit velikonoční přání nebo namalovat sádrová těžítka. 

Vaření jarní polévky v sobotu 1. 4. 2023

Na dvoře domečku se již po osmé hodině scházely skupinky nedočkavců, kteří si začali vyhlížet místa pro své soutěžní kotlíky. Soutěž odstartovala v devět dopoledne a celkem se zúčastnilo dvaasedmdesát soutěžících ve dvanácti polévkových týmech. Nejrychlejší tým  pozval porotu na ochutnávku po půl jedenácté a poslední polévka se dovařila zhruba o hodinu později. Nutno dodat, že celková doba je včetně přípravy ohniště, založení ohně a uvaření i naservírování a prezentace uvařené polévky. Porota letos měla opět těžké rozhodování, protože se sešel zástup výborných gulášových polévek, česnekových, zeleninových ale zastoupena byla i franfurtská, zeleninová, čočková, kuřecí, dýňová i sladká pudinková. Jednoznačné vítězství si však odnesla česneková z vývaru servírovaná v chlebu, která byla ochucena sýrem a domácími krutony. Vítězný tým nás doslova okouzlil také tím, že podával jako zákusek trdelník z kynutého těsta, který upekl na ohni. Letošní ročník se nadmíru vydařil, počasí vyšlo skvěle a na příští rok je laťka od letošního vítězného týmu nastavena proklatě vysoko.

21. 3. 2023

Sotva včerejší akce dozněla, už Vás zveme na tu nadcházející. Těšíme se na setkání při vaření jarních polévek. 

21. 3. 2023

Rej broučků a světlušek se 20. 3. 2023 těšil velkému zájmu dětí i dospělých. 

Letošní první jarní den vyšel na pondělí, což je všední den, takže jsme měli strach, že se na akci nesejde tolik rodičů a dětí jako v předešlých letech. Po opatrném začátku u kulturního domu, kde jsme si zazpívali a s dětmi zatančili, se do přilehlého zámeckého parku vydala již pořádná skupina dětí a rodičů. Zejména malí si to užili, protože si nacvičili jednoduché říkadlo, kterým v parku u každého broučky obydleného stromu malé spáče probouzeli. Do parku se vydaly převážně děti na takovou malou stezku odvahy bez rodičů, ale některé malé hrdiny doprovodily ještě tety a maminky, které nám s tím probouzením také pomohly. Následná cesta k domečku byla plná štěbetání a radosti, protože se děti těšily na program i špekáček. Kromě tancování, opékání špekáčků a malování si děti mohly užít i  vystoupení děvčat z mažoretek a zábavné sportovní soutěže. Jsme rádi, že jsme si to společně užili a už teď se těšíme na příští společné vítání jara.

20. 3. 2023

Přijďte dnes v 16:00 ke KD ve Ždánicích a vypravte se s námi probudit broučky!

PŘESPÁNÍ NA HVĚZDÁRNĚ – BŘEZEN, MĚSÍC KNIHY

10. – 11. března 2023, sraz v 18:00 hodin, ukončení akce v 9:00 hodin.

Březnového přespání na hvězdárně se zúčastnilo čtrnáct dětí. Nejprve jsme se setkali na domečku a chvíli poté se již vydali do městské knihovny a infocentra, kde měla pro děti Mgr. Zdena Chovancová připravené zajímavé a zábavné aktivity. Skládali jsme knižní domino a potom následovala úniková hra - únik z Kýblštejna. Při té musely děti splnit čtyři úkoly, jejichž řešení mohli najít v knížkách a časopisech v knihovně. Také jsme si na památku vyrobili odznáčky - buronky a po té jsme se rozloučili a vydali se krásným večerem, setmělými a snovými ulicemi na hvězdárnu. Vysoko na nebi svítila zimní souhvězdí a západním směrem doslova zářila jako diamant Venuše. Když jsme došli na hvězdárnu, připravili si pelíšky, navečeřeli se a na dobrou noc si pustili pohádky o "Malé čarodějnici", protože tam se také co chvíli čaruje z kouzelné knížky. Ráno jsme uvítali rozcvičkou, zbaštili malou snídani a zahráli si hledací hru. Jeden z hledaných předmětů byla knížka ukrytá mezi matračkami. A potom už jsme si hráli na kytaru písničky, které děti znaly i ty co neznaly a přitom už si pro malé účastníky začali přicházet rodiče. Už se moc těšíme na příští přespání, které proběhne zase za měsíc a při kterém navštívíme místní hasičku. Máme se věru nač těšit!

Přespáváme na hvězdárně....a dnešní téma je -Březen - měsíc knihy, proto jsme se nejprve zastavili v knihovně, kde si pro nás paní knihovnice připravila velmi zajímavý program. Děkujeme.

V době jarních prázdnin se schůzky kroužků nekonají. Užijte si jarňáky a v týdnu od 20. 3. se na Vás opět těšíme v kroužcích.

Aktuální informace k táborům

V současné době doplňujeme závazné přihlášky a přiřazujeme platby a po kontrole, nejdříve však 25. 3. 2023, obdrží ti, kteří splnili všechny podmínky pro přijetí dítěte na pobytový tábor, informační email. 21. 3. v 15:00 budou nabídnuta volná místa na naše tábory. Bude tedy znovuotevřeno přihlašování. 

3. 3. 2023

22. 3. 2023 Přespání je již obsazeno!!!

21. 3. 2023

Otevíráme přihlašování na březnové přespání - počet míst je omezen, tak neváhejte a přihlaste se.

12. 2. 2023

Zdravíme se střípky z Karnevalu. Dětí i rodičů přišla spousta a náramně jsme si to všichni užili. 

Karneval 12. 2. 2023

Nedělní odpoledne bylo již delší dobu v mnoha domácích kalendářích označeno poznámkou – Karneval. Pro zaměstnance Domu dětí a mládeže ve Ždánicích to byla ovšem práce na mnoho dnů dopředu, aby všechno v neděli klaplo. Nejprve jsme zakoupili a rozdělili tombolu, připravili pro děti program i bufet. Dále bylo třeba připravit a vytvořit výzdobu, instalovat ji v sále kulturního domu, s čímž nám ochotně pomohli kluci hasiči i současní a bývalí vedoucí a členové našich kroužků.

A v neděli po druhé hodině už začali do Kulturního domu ve Ždánicích proudit první návštěvníci. Sešla se spousta princezen, supermanů, hasičů i čertů a nechyběly ani víly, berušky nebo opičky….a tak bychom mohli pokračovat ještě hodně dlouho. Všechny děti měly zkrátka překrásné masky a velmi nás potěšilo, že se nestyděli vzít si masku i někteří rodiče. Karnevalové odpoledne začalo nejprve tanečními hrátkami, aby se všechny masky pořádně předvedly a vydováděly. Sérii perfektních vystoupení si pro nás připravily Mažoretky Angels Ždánice, následovaly taneční i sportovní soutěže a modelování z balónků a pak již dlouho očekávané losování hlavních cen tomboly. Vzhledem k obrovské účasti více jak tří set návštěvníků a kladným ohlasům v průběhu celého karnevalu, se domníváme, že se Vám karneval líbil stejně jako nám a těšíme se na příští rok.