AKTUÁLNĚ

POHÁDKOVÝ LES 28. 5. 2023

     Dne 28.5.2023 jsme uspořádali akci pro děti i dospělé - Pohádkový les. Cesta vedla lesem Palánkem směrem k Motýlímu ráji. Členové folklorního souboru Chasa ze Ždánic a členové Zálesáku se převlékli za pohádkové bytosti a pro děti na stanovištích měli připraveny různé pohádkové úkoly, za které děti dostaly sladkou odměnu a v cíli i drobný dárek za statečnost. Po absolvování všech úkolů v Motýlím ráji se mohli občerstvit nejen děti, které dostaly špekáček a limonádu, ale i jejich dospělý doprovod.         

   Děkujeme za skvělá stanoviště na trase Chase ze Ždánice i Zálesákům a také hasičům ze Ždánic, kteří zajistili táborák a distribuci občerstvení v cíli a kteří dali také malým zvědavcům možnost nahlédnout do jejich hasičské techniky. Doufáme, že jste si Pohádkový les užili a už teď se těšíme na další společná setkání. 

Víkend 26.-28.5. jsme si užili s dětmi z našich kroužků na hájence

   Poslední květnový víkend vyrazili členové našich kroužků na přespání na hájence. Cesta tam byla zajištěna speciálním autobusem, který nabral děti nejprve v Čejči, pak v Archlebově a nakonec ve Ždánicích. Po páté hodině v pátek jsme dorazili na hájenku, kde jsme se ubytovali a vybalili si věci z tašek a batohů. Po večeři jsme se vydali ke studánce Bezdýnce, abychom se o ní něco dozvěděli a ochutnali její lahodnou vodu. Večer nám rychle utekl a rádi jsme se zavrtali do peřin v našem novém dočasném obydlí. 

   Sobotní ráno jsme začali nejprve rozcvičkou, po které následovala chutná snídaně. Zabalili jsme si batůžky se svačinou a pitím a vydali jsme se na túru k oboře a k Hubertovi nad Mouchnici. Sice jsme si nejprve cestou do kopce trochu zoufali, že cestu asi nezvládneme, ale pak nás okouzlil nádherný výhled na Koryčany a okolí. Po návratu nás čekal oběd a vytoužený odpočinek. Po odpoledním klidu jsme si zahráli pár her, pan hvězdář nám udělal přednášku a po večeři následoval táborák s opékáním špekáčků a zpíváním s kytarou. Mladší děti měli dřívější večerku, ale starší si ještě užily večerní pozorování.

   Ráno bylo ospalé, ale my jsme se museli sbalit, nasnídat a vyrazit s rodiči domů. Cestou se nám nedala zastavit pusa, protože jsme měli tolik nových zážitků, o kterých jsme chtěli všem vyprávět. víkend byl skvělý a už teď se těšíme na další.

14. 5. 2023

Pohádkový les

Poslední květnovou neděli zveme všechny malé i velké na procházku pohádkovým lesem. Čekají na Vás zábavné úkoly na stanovištích se spoustou pohádkových postav. Podle posledních zpráv se na pohádkový les chystá Vodník, Čmelda s Brumdou, Manka s Rumcajsem, Pat a Mat, Mach se Šebestovou, Popelka, Krakonoš s Ančou a určitě na Vás vybafnou i nějací ti čertíci. Těšíme se na Vás.

Děti z kroužků z Čejče vyrazily na statek Ruf v Terezíně

14. 5. 2023

Atletika Ždánice má za sebou další závody, tentokrát v Malé Vrbce, a opět s medailovým umístěním. Gratulujeme Elišce!!!

V neděli 14. 5. děvčata z kroužku Tancovánky z Archlebova vystoupila pro maminky k jejich svátku na akci školy. 

Víkend 12. - 14. 5. strávila třicítka dětí z našich kroužků v Čejči na Haluzické hájence. Všichni si to moc užili a my děkujeme obětavým maminkám, které je doprovodily, a hlavně Barče, že s takovou nebezpečnou tlupou vyrazila za dobrodružstvím na víkend do Haluzic.

T. O. Kamarádi strávili víkend na hájence

   Přišel květen a s ním i jedna z našich letošních akcí - víkend na Haluzické hájence. 5. května jsme se sbalili a vyrazili. Na hájence jsme si vybalili a v areálu si zahráli různé hry. Hlavní část programu však nastala až se setmělo. Rozdělili jsme se do šesti družstev, které bylo vysazeno na jiném místě ve Ždánickém lese. Cílem hry bylo se co nejrychleji dostat zpátky na hájenku. Druhý den jsme pokračovali ve hraní her a večer jsme si zazpívali u tradičního táboráku. V neděli nás čekal návrat lesem do Ždánic a konečně odpočinek.

8. 5. 2023 Atletické závody Rohatec

10. 5. 2023

Mažoretky Angels uspěly na Mistrovství České republiky

Všechny formace se umístili v TOP 6.

1. místo - duo Mix junior A - Alička Markusová a Eliška Ambrožová

2. místo - sólo pompon senior B - Kája Vodáková

2. místo - trio baton kadet B - Amálka Konečná, Helenka Markusová, Beatka Moltová

2. místo - trio baton senior B -Naty Jahodová, Domi Příkopová, Kája Vodáková

4. místo - skladba baton junior B - Croodsovi a první rok mezi juniorkami

4. místo - sólo baton kadet B - Nelinka Koutná

4. místo - sólo baton junior B - Michalka Jarská

Konkurence byla veliká a všichni jsme velmi rádi, že se holky nevzdaly a bojovaly. Děkujeme také všem rodičům, kteří dělali soutěžní den hezčím! A poděkování od nás všech a hlavně od Vás všech patří hlavně Kláře za vedení mažoretek Angels.

24. 4. 2023

Zveme děti na poslední přespání v tomto školním roce

Přespání 26. - 28. 5. 2023 je určeno pro členy těchto kroužků (Keramiky, Tancovánky, Sportík, Atletika, Hvězdářské kroužky, Šikovné ručičky, Polytechnický kroužek, Kuchaření).

Přespání je realizováno jako víkendový pobyt na Haluzické hájence. On-line přihlášku a všechny informace najdete na našich stránkách v sekci aktivity - přespání. Přihlášku je nutno odeslat do konce dubna.

O víkendu se ve Ždánicích proháněli dinosauři

ŽDÁNICKÝ JURSKÝ PARK

V sobotu 22. dubna 2023 ve 14:00 hodin se mohli malí i velcí návštěvníci vydat po pěšině Ždánickým lesem a potom i po loukách za vyhlídkou Palánek a cestou poodhalit tajemství bývalých vládců naší planety - dinosaurů. Na šestnácti zastaveních se dozvěděli spoustu zajímavostí ze života těchto druhohorních potvor i potvůrek, například jak rychle běhali, zda by se z nich dal udělat péřový polštář, jakou měli barvu, nebo zdali by nás zahřáli, kdybychom si je v zimě nechali lehnout na nohy. Správné odpovědi na záludné dinosauří otázky si děti i dospěláci mohli zatrhnout do připravených formulářů. Počasí vyšlo na jedničku, takže cestu o délce 2,7 km a s převýšením asi 100 metrů absolvovalo dokonce i několik úplně malých cvrčků v kočárcích! Nikdo nezabloudil a tak se všichni účastníci, velcí, malí i ti úplně nejmenší, po zdolání náročné trasy šťastně dostali až do cílové hvězdárny. Zde na ně čekala třešnička na dortu, promítání 3D filmu o dobrodružstvích právě vylíhlého roztomilého a zvědavého tyranosauříka. Akce se zúčastnilo celkem 219 zájemců.

ŽDÁNICKÝ JURSKÝ PARK

Nevíte, co dělat v sobotu 22. dubna? Vydejte se se námi na putování za dinosaury. Krásně se projdete, dozvíte se něco nového o těchto fascinujících tvorech a ještě si užijete 3D film.

17. 4. 2023

Úspěch kroužku atletiky

V sobotu 15. 4. 2023 se ve Vacenovicích běžel závod Běh osvobození Vacenovic. Jednalo se o první závod, kterého se sportovci z atletického kroužku zúčastnili. Všichni závodníci předvedli skvělé výkony a ve velké konkurenci se prosadil Šimon Němec, který v běhu na 500 metrů obsadil třetí místo. Všem soutěžícím gratulujeme a přejeme další sportovní radost a úspěchy.

PŘESPÁNÍ NA HVĚZDÁRNĚ – VÝPRAVA K HASIČŮM


14. – 15. dubna 2023, sraz v 18:00 hodin, ukončení akce v 9:00 hodin.

Přespání na hvězdárně se v dubnu zúčastnilo celkem patnáct dětí, které neodradil ani velmi deštivý den. V 18:00 hodin jsme se sešli na domečku a o půl hodinku později jsme již vyrazili na ždánickou hasičskou stanici. Zde nás čekal velitel jednotky sboru Rostislav Schöfr spolu se svými čtyřmi kolegy. Naši malí zvídálkové se dozvěděli, co všechno mají dobrovolní hasiči na starosti a prohlédli si celou stanici. Mohli si také obléknout hasičský oděv, nasadit hasičskou helmu, otestovat termovizi a potom byli rozděleni na dvě poloviny. První skupina šla do garáže prozkoumat dvě hasičská auta a druhá zůstala v místnosti, kde se nacvičovala první pomoc. Potom se obě poloviny prohodily. Velice zajímavé bylo zjištění, že hasiči musí v případě poplachu vyjet k události do pěti minut ze stanice i kdyby byli třeba doma a koupali se ve vaně a také, že vybavení hasičů je velmi drahé, protože se jedná vesměs o speciální pomůcky s atesty, že nezpůsobují žádné jiskření. Ať se jedná o svítilny, lopaty, nebo cokoliv jiného. Návštěva hasičské stanice byla velice zajímavá a poučná a ždánickým dobrovolným hasičům patří obrovský dík za všechno! Cesta na hvězdárnu probíhala potom v mírném dešti, takže jsme se opravdu neloudali, ale naopak jsme nasadili tempo úplně jako hasiči. Po celé hvězdárně jsme si potom rozvěšeli věci na oschnutí, navečeřeli se a před spaním si ještě pustili pohádky o blesku, ohnivých mužíčcích a o dráčkovi, který se toužil stát hasičem. No a potom už nám zaklapla víčka. Dobrou noc! 

3. 4. 2023......ani ne o hodinu později musím napsat, že přespání je již obsazeno

Otevíráme přihlašování na dubnové přespání.....neotálejte s přihlašováním.

2. 4. 2023 jsme pro děti připravili dílničky na velikonočních trzích KD Ždánice. Děti si mohly vybarvit připravené omalovánky, vytvořit velikonoční přání nebo namalovat sádrová těžítka. 

Vaření jarní polévky v sobotu 1. 4. 2023

Na dvoře domečku se již po osmé hodině scházely skupinky nedočkavců, kteří si začali vyhlížet místa pro své soutěžní kotlíky. Soutěž odstartovala v devět dopoledne a celkem se zúčastnilo dvaasedmdesát soutěžících ve dvanácti polévkových týmech. Nejrychlejší tým  pozval porotu na ochutnávku po půl jedenácté a poslední polévka se dovařila zhruba o hodinu později. Nutno dodat, že celková doba je včetně přípravy ohniště, založení ohně a uvaření i naservírování a prezentace uvařené polévky. Porota letos měla opět těžké rozhodování, protože se sešel zástup výborných gulášových polévek, česnekových, zeleninových ale zastoupena byla i franfurtská, zeleninová, čočková, kuřecí, dýňová i sladká pudinková. Jednoznačné vítězství si však odnesla česneková z vývaru servírovaná v chlebu, která byla ochucena sýrem a domácími krutony. Vítězný tým nás doslova okouzlil také tím, že podával jako zákusek trdelník z kynutého těsta, který upekl na ohni. Letošní ročník se nadmíru vydařil, počasí vyšlo skvěle a na příští rok je laťka od letošního vítězného týmu nastavena proklatě vysoko.

21. 3. 2023

Sotva včerejší akce dozněla, už Vás zveme na tu nadcházející. Těšíme se na setkání při vaření jarních polévek. 

21. 3. 2023

Rej broučků a světlušek se 20. 3. 2023 těšil velkému zájmu dětí i dospělých. 

Letošní první jarní den vyšel na pondělí, což je všední den, takže jsme měli strach, že se na akci nesejde tolik rodičů a dětí jako v předešlých letech. Po opatrném začátku u kulturního domu, kde jsme si zazpívali a s dětmi zatančili, se do přilehlého zámeckého parku vydala již pořádná skupina dětí a rodičů. Zejména malí si to užili, protože si nacvičili jednoduché říkadlo, kterým v parku u každého broučky obydleného stromu malé spáče probouzeli. Do parku se vydaly převážně děti na takovou malou stezku odvahy bez rodičů, ale některé malé hrdiny doprovodily ještě tety a maminky, které nám s tím probouzením také pomohly. Následná cesta k domečku byla plná štěbetání a radosti, protože se děti těšily na program i špekáček. Kromě tancování, opékání špekáčků a malování si děti mohly užít i  vystoupení děvčat z mažoretek a zábavné sportovní soutěže. Jsme rádi, že jsme si to společně užili a už teď se těšíme na příští společné vítání jara.

20. 3. 2023

Přijďte dnes v 16:00 ke KD ve Ždánicích a vypravte se s námi probudit broučky!

PŘESPÁNÍ NA HVĚZDÁRNĚ – BŘEZEN, MĚSÍC KNIHY

10. – 11. března 2023, sraz v 18:00 hodin, ukončení akce v 9:00 hodin.

Březnového přespání na hvězdárně se zúčastnilo čtrnáct dětí. Nejprve jsme se setkali na domečku a chvíli poté se již vydali do městské knihovny a infocentra, kde měla pro děti Mgr. Zdena Chovancová připravené zajímavé a zábavné aktivity. Skládali jsme knižní domino a potom následovala úniková hra - únik z Kýblštejna. Při té musely děti splnit čtyři úkoly, jejichž řešení mohli najít v knížkách a časopisech v knihovně. Také jsme si na památku vyrobili odznáčky - buronky a po té jsme se rozloučili a vydali se krásným večerem, setmělými a snovými ulicemi na hvězdárnu. Vysoko na nebi svítila zimní souhvězdí a západním směrem doslova zářila jako diamant Venuše. Když jsme došli na hvězdárnu, připravili si pelíšky, navečeřeli se a na dobrou noc si pustili pohádky o "Malé čarodějnici", protože tam se také co chvíli čaruje z kouzelné knížky. Ráno jsme uvítali rozcvičkou, zbaštili malou snídani a zahráli si hledací hru. Jeden z hledaných předmětů byla knížka ukrytá mezi matračkami. A potom už jsme si hráli na kytaru písničky, které děti znaly i ty co neznaly a přitom už si pro malé účastníky začali přicházet rodiče. Už se moc těšíme na příští přespání, které proběhne zase za měsíc a při kterém navštívíme místní hasičku. Máme se věru nač těšit!

Přespáváme na hvězdárně....a dnešní téma je -Březen - měsíc knihy, proto jsme se nejprve zastavili v knihovně, kde si pro nás paní knihovnice připravila velmi zajímavý program. Děkujeme.

V době jarních prázdnin se schůzky kroužků nekonají. Užijte si jarňáky a v týdnu od 20. 3. se na Vás opět těšíme v kroužcích.

Aktuální informace k táborům

V současné době doplňujeme závazné přihlášky a přiřazujeme platby a po kontrole, nejdříve však 25. 3. 2023, obdrží ti, kteří splnili všechny podmínky pro přijetí dítěte na pobytový tábor, informační email. 21. 3. v 15:00 budou nabídnuta volná místa na naše tábory. Bude tedy znovuotevřeno přihlašování. 

3. 3. 2023

22. 3. 2023 Přespání je již obsazeno!!!

21. 3. 2023

Otevíráme přihlašování na březnové přespání - počet míst je omezen, tak neváhejte a přihlaste se.

12. 2. 2023

Zdravíme se střípky z Karnevalu. Dětí i rodičů přišla spousta a náramně jsme si to všichni užili. 

Karneval 12. 2. 2023

Nedělní odpoledne bylo již delší dobu v mnoha domácích kalendářích označeno poznámkou – Karneval. Pro zaměstnance Domu dětí a mládeže ve Ždánicích to byla ovšem práce na mnoho dnů dopředu, aby všechno v neděli klaplo. Nejprve jsme zakoupili a rozdělili tombolu, připravili pro děti program i bufet. Dále bylo třeba připravit a vytvořit výzdobu, instalovat ji v sále kulturního domu, s čímž nám ochotně pomohli kluci hasiči i současní a bývalí vedoucí a členové našich kroužků.

A v neděli po druhé hodině už začali do Kulturního domu ve Ždánicích proudit první návštěvníci. Sešla se spousta princezen, supermanů, hasičů i čertů a nechyběly ani víly, berušky nebo opičky….a tak bychom mohli pokračovat ještě hodně dlouho. Všechny děti měly zkrátka překrásné masky a velmi nás potěšilo, že se nestyděli vzít si masku i někteří rodiče. Karnevalové odpoledne začalo nejprve tanečními hrátkami, aby se všechny masky pořádně předvedly a vydováděly. Sérii perfektních vystoupení si pro nás připravily Mažoretky Angels Ždánice, následovaly taneční i sportovní soutěže a modelování z balónků a pak již dlouho očekávané losování hlavních cen tomboly. Vzhledem k obrovské účasti více jak tří set návštěvníků a kladným ohlasům v průběhu celého karnevalu, se domníváme, že se Vám karneval líbil stejně jako nám a těšíme se na příští rok. 

....pár fotek z úžasného vystoupení mažoretek Angels. Děkujeme všem holkám, rodičům a hlavne Kláře.

12. 2. 2023

Právě začínáme chystat dnešní karneval a v 15:00 se na Vás těšíme.

Karnevalové přespání - výroba karnevalové masky

přespání na hvězdárně 10. - 11. února 2023

V šest hodin večer se na domečku ve Ždánicích sešlo čtrnáct dětí. Většina již přespání na hvězdárně alespoň jednou absolvovala, ale našlo se i několik nováčků rozhodnutých prubnout tuto akci poprvé. A protože už pozítří, v neděli, je naplánovaný pro děti velký karneval ve ždánickém kulturním domě, vyrobili jsme si pro tuto příležitost škrabošky. Nejprve jsme si prohlédli nějaké ty inspirace, poté jsme se protáhli s tanečním videem, abychom si nacvičili tanečky pro nedělní juchání a nakonec jsme se vrhli do tvoření našich vlastních karnevalových masek. Jako základ nám k výrobě dobře posloužily papírové talířky a výzdobu si provedl každý dle své fantazie. A musíme konstatovat, že se masky povedly velkým i malým karnevalníkům. Potom jsme se společně přesunuli na hvězdárnu a protože bylo pěkné počasí a svítily nám nad hlavou hvězdičky, ukázali jsme si cestou souhvězdí vyobrazující souboj lovce Oriona doprovázeného dvěma psy s rohatým Býkem. I souhvězdí vypadají jako takový veliký nebeský karneval. Na hvězdárně jsme si společně připravili pelíšky, povečeřeli a podívali se na pohádku "O princezně která ráčkovala". Právě v této pohádce totiž zahradník alias princ schovává svou tvář za přilbici brnění, skoro jako na karnevalu. No a potom už jsme se sklopili do průmětny a zavřeli víčka. Ráno následovala po rozcvičce snídaně a volná zábava s hraním na kytaru až do devíti hodin. Věříme, že se toto přespání líbilo všem, i našim nováčkům, a že se za měsíc sejdeme na přespání znovu, tentokrát na téma "knížka přítel člověka".

Karnevalové prespání je v plném proudu. Vy se můžete inspirovat kreativitou dětí a také si karnevalovou masku vyrobit. Nezapomeňte pak vyrazit v NEDĚLI na KARNEVAL . 

11. 2. 2023

Uzel přátelství

V pátek 10. 2. se již počtvrté konala obnovená akce Uzel přátelství. V rychlosti vázání uzlů se poměřovali členové Zálesáků a T. O. Kamarádi. Svoji zručnost vyzkoušelo i několik dospělých. Celkem naši akci navštívilo 32 zájemců a soutěžích bylo celkem 18. První z kategorie pod 15 let se umístil Matouš Valenta. Vítězem kategorie na 15 let se stal Vojtěch Vrbík. Celá akce se všem moc líbila a už se těšíme na příští ročník.

Jan Medřický

Zveme Vás vás na naše únorové akce

Ptačí strom T. O. Kamarádi

Zase jako každý rok, tak i letos jsme se vydali s naším oddílem na výpravu zvanou "Ptačí strom". V půl deváté jsme se sešli u knihovny a vydali se na "Kučerku". Po cestě jsme poznávali stopy zvířat. Když jsme našli náš ptačí strom, tak jsme z batohů vytáhli ozdoby. Samozřejmě to nebyly plastové ozdoby, nýbrž jedlé ozdoby vyrobené z různých druhů ovoce, zeleniny a samozřejmě semínek. A protože bylo po cestě velké množství sněhu, tak se výprava neobešla bez velké sněhové bitvy, kterou si všichni moc užili. 

23. 1. 2023 ......o pár hodin později musím napsat, že přespání je již bohužel obsazeno.

23. 1. 2023

Otevíráme přihlašování na únorové karnevalové přespání.

17. 1. 2023 

Informace k přihlašování na tábory

V současné době doplňujeme závazné přihlášky a platby a po kontrole, nejdříve však 16. 3. 2023, obdrží ti, kteří splnili všechny podmínky pro přijetí dítěte na pobytový tábor, informační email. Po šestnáctém březnu budou také nabídnuta případným zájemcům místa těch, kteří nesplní podmínky přijetí dítěte na pobytový tábor. Bude tedy znovuotevřeno přihlašování.

Krmení ptáčků zpěváčků

přespání na hvězdárně 13. - 14. ledna 2023

Pátek třináctého nebyl vůbec nešťastný den. Naopak. V šest hodin večer se na domečku ve Ždánicích sešla patnáctka mladých milovníků zvířátek a ptáčků především. A protože v zimních měsících mohou mít ptáčkové zpěváčkové nouzi o potravu, vyrobili jsme jim jednoduchá krmítka. Zrníčka slunečnic a prosa jsme pomocí medu přilepili na borové šišky a papírové ruličky, kterými byly provlečeny provázky pro pověšení krmítek na strom. Naše výtvory jsme si potom vzali sebou na hvězdárnu. Cestou začalo trochu pršet, ale urychlili jsme krok. Před spaním jsme si ještě pustili pohádku o překrásně zpívajícím ptáku ohniváku. Ráno jsme si pak pověděli příběh o tom, kterak se ptáčkové naučili létat, který nám přinesl malý čáp - čápek - Čapek! No a protože se počasí od včerejška umoudřilo a vysvitlo Slunícko, pověsili jsme v jeho ranních paprscích naše krmítka plná semínek na strom v parčíku u hvězdárny. A potom už si pro naše malé a milé ptáčkomily přišli taťkové a mamky. Přespání bylo moc fajn. Přileťte ptáčkové a pochutnejte si! Až vás z jara zaslechneme zpívat, bude to pro nás velikou odměnou.

6. 1. 2023

DDM ŽDÁNICE VÁS ZVE NA PŘÍMĚSTSKÝ TÁBOR TÝDEN S HVĚZDÁŘEM 

Příměstský tábor je od pondělka do pátku vždy od 8:00 do 16:00 hodin. Cena je 2 200,-Kč, dítě má zajištěno program, dozor, oběd a pitný režim. Příměstský tábor se uskuteční ve Ždánicích a v okolí s pevnou základnou na ždánické hvězdárně. Minimální počet účastníků je deset. Přihlášky a informace na www.ddmzdanice.cz . Neotálejte s přihlášením, počet míst je omezen!

Pokyny k platbě obdržíte po přihlášení, neboť v závazné přihlášce na příměstské tábory jsou uvedeny termíny k platbě s ohledem na konání táborů o letních prázdninách. Platba za příměstský tábor o jarních prázdninách bude muset být uhrazena v jiném termínu.

Přespání na leden je již obsazeno.

5. 1. otevíráme v 8:00 přihlašování na tábory.

UPOZORNĚNÍ

On line přihlašování je otevřeno pro děti s trvalým pobytem ve Ždánicích, žáky MZŠ Ždánice a děti, které navštěvují naše kroužky, od 5. 1. 2023 od 8:00 hod. a pro ostatní od 16. 1. 2023 od 8:00 hod. .

3. 1. 2023

Otevíráme přihlašování na lednové přespání, tak neváhejte a přihlašujte se. 

2. 1. 2023

Přejeme všem úspěšný start do nového roku následovaný sérií šťastných kroků.


Oznamujeme všem táborníkům a tábornicím, že v blízké době otevřeme přihlašování na naše tábory!!!

On line přihlašování je otevřeno pro děti s trvalým pobytem ve Ždánicích, žáky MZŠ Ždánice a děti, které navštěvují naše kroužky, od 5. 1. 2023 od 8:00 hod. a pro ostatní od 16. 1. 2023 od 8:00 hod. . Přihlášky zaslané před stanoveným termínem pro jednotlivé skupiny budou automaticky považovány za neplatné a rodiče nebudeme o této skutečnosti již zpětně informovat.


Příjemné prožití těch nejkrásnějších svátků v roce a do nového roku 2023 všem dětem, rodičům, prarodičům i našim příznivcům a podporovatelům přejeme hodně zdraví, radosti a splněných přání.

17. 12. 2023

OCHUTNÁVKA POMAZÁNEK

Na poslední schůzce kroužku v tomto kalendářním roce si děti z kroužku Kuchaření připravily pro rodiče ochutnávku pomazánek. Kroužek je realizován tak, že vždy jednou měsíčně se děti sejdou na sobotní dopoledne a kuchaří. Prosincové kuchaření bylo naplánováno s obědem. Děti si tedy uvařily špagety a hned po obědě se vrhly na studenou kuchyni. Jejich úkolem bylo připravit dvě pomazánky a nachystat jejich ochutnávku pro rodiče. Vybraly si zeleninovou pomazánku a rybičkovou. Pak už jen namazaly přinesené pečivo a těšily se na hodnocení rodičů. Sice jsme neměli žádný oficiální bodovací systém, ale podle rychlosti s jakou z talířů mizely pomazánky, si myslíme, že zvítězila rybičková pomazánka. Už se těšíme na příští kroužek, kdy si připravíme kompletní oběd i s polévkou.

Vánoční besídka T. O. Kamarádi

Po několikaleté pauze, kterou způsobil covid, jsme se na konci roku sešli na DDM a všichni si společně užili vánoční besídku. Když jsme si vybalili věci, hráli jsme nejrůznější hry. Zavítali jsme taky na náměstí, kde jsme si zazpívali koledy. Po návratu zpět přišly na řadu dárky. Než se člověk nadál, přišlo ráno, snídaně a cesta domů. 

Jan Matějka

Mažoretky si udělaly vánoční trénink

Představujeme naše tábory na hlavní prázdniny pro rok 2023

On line přihlašování je otevřeno pro děti s trvalým pobytem ve Ždánicích, žáky MZŠ Ždánice a děti, které navštěvují naše kroužky, od 5. 1. 2023 a pro ostatní od 8:00 hod. 16. 1. 2023. Přihlášky zaslané před stanoveným termínem pro jednotlivé skupiny budou automaticky považovány za neplatné a rodiče nebudeme o této skutečnosti již zpětně informovat.

Vyčkejte, prosím, se stahováním dokumentů k táborům - přihlášky, atd. Aktuálně je upravujeme. Děkujeme za pochopení.


Na co se můžete těšit na našich táborech?

T31 Cesta do pravěku - vypravíme se cestou necestou zpět časem až do doby mamutů, pravěkých lovců a možná ještě dále.

T33 Ať žijí duchové - program bude realizován podle filmové pohádky Ať žijí duchové -děti zažijí spoustu zajímavých lesohrátek, společně si postaví svůj vysněný hrad a opět natočí muzikál - hádejte jaký???

T34 Divoký západ - indiáni a kovbojové se sejdou na čtvrtém turnusu.

P31 PT s hvězdářem - program se bude točit kolem hvězd a nejen kolem nich.

P32 PT Mažoretky - zveme všechny zájemce o tuto sportovní disciplínu, kteří chtějí o prázdninách trénovat.

10. 12. 2023

Devět statečných vyrazilo na přespání!

Poslední přespání na hvězdárně v roce 2022 proběhlo z pátku na sobotu 9. - 10. prosince a bylo věnováno jednomu ze symbolů Vánoc. Betlémská hvězda je často ztvárňována jako kometa na vrcholu vánočního stromečku. Ale byla to skutečně kometa? V minulosti byly pojmem "hvězda" označovány nejen zářící body na nočním nebi a komety, ale také různé jiné úkazy a seskupení nebeských těles. A právě projitá konjunkce Jupitera a Saturna, která proběhla v roce 7 před naším letopočtem, je zřejmě oním úkazem, který vedl kroky tří mudrců z města Ur do města Betléma, aby uvítali narození Ježíška. V planetáriu jsme si ukázali, jak vypadalo toto seskupení planet a také jsme se k oběma planetám vydali jako astronauti v kouzelném planetoletu. Potom si děti vyrobily vlastní hvězdičku, kterou mohou doma ozdobit třeba svůj vánoční stromeček. A před spaním jsme si ještě pustili pěknou českou pohádku "O vánoční hvězdě". Nový den jsme potom přivítali rozcvičkou a hraním na kytaru. I přes větší nemocnost dětí se předvánočního přespání nakonec zúčastnilo celkem 9 dětí. Všem přejeme krásné prožití vánočních svátků a hodně štěstí v novém roce.

6. 12. 2022

Přeložení přespání - ZA TAJEMSTVÍM HVÉZDY BETLÉMSKÉ - se uskuteční již tento pátek 9. -10. 12. 2022. Ti, kteří byli kontaktováni telefonicky a účast svých dětí potvrdili, se již přihlašovat nemusí. Vy ostatní neváhejte a přihlaste se!!!

1. 12. 2022

Z důvodu náhlého onemocnění pedagoga jsme nuceni přespání 2. -3. 12. zrušit.  O náhradním termínu najdete informace na webu a děti budete moci opět přihlásit. Všem přihlášeným se za případné komplikace omlouváme. Děkujeme za pochopení.

Přihlašování na prosincové přespání je otevřeno, tak hurá na něj!!!

Náš první adventní víkend

Kuchaření

Začali jsme v sobotu ráno, když k nám na domeček přišly děti z kroužku Kuchaření, které si s naší malou pomocí upekly své vánoční cukroví. Děti si nejprve napsaly recept, navážily suroviny, vypracovaly těsto a vykrájely z těsta kolečka, do kterých zabalily oříšek. Upečené žabičky, tak se cukroví jmenuje, pak ještě obalily v moučkovém cukru a už se mohlo ochutnávat. Před odchodem domů si ještě daly čaj a upekly pár perníčků. Příště je v kroužku čeká příprava pomazánek a jejich rodiče pozvání na ochutnávku.

Těšíme se na Ježíška

Po omezeném provozu v covidové době to bylo opravdu velmi toužebně očekáné společné těšení, protože v loňském roce i v roce předechozím jsme se společně nemohli sejít. Samozřejmě pro nás začala příprava akce již týden předem, protože bylo nutno vymyslet a vytvořit výzdobu a také naplánovat a připravit náplň jednotlivých dílniček. Pro děti byly připraveny čtyři dílničky. Čekalo je tvoření stužkových ozdobiček, šiškového stromečku, andílka a nejoblíbenější pečení a zdobení perníčků s Jaruškou. Kromě toho si všichni mohli na domečku napsat Ježíškovi, vyrobit jmenovku na dárky a pohrát v herně s novou stavebnicí. Odpoledne se velmi vydařilo a my jsme nadšení, že jsme mohli přivítat skoro padesátku dětí a spoustu rodičů i prarodičů. Doufáme, že takhle radostně přivítáme advent i v příštím roce. 

Nedělní adventní trh na kulturním domě pro nás byl další výzvou, protože jsme na dílničky připravili novou nabídku aktivit, které byly odlišné od těch sobotních na domečku, aby děti, které se účastnily obou akcí nevytvářely stejné výrobky. Děti měly možnost si vytvořit vánoční přáníčko a hvězdičkovou ozdobu na stromeček. Byl tam takový frmol, že jsem úplně zapomněla počítat, kolik dětí využilo nabídku ke tvoření. Snad alespoň fotografie dokreslí tu příjemnou tvůrčí atmosféru. Vedení KD děkujeme za pozvání na příjemnou akci a těšíme se zase za rok.

.... a odpoledne to začalo.

....dopoledne jsme ještě stihli upéct s dětmi z kroužku Kuchaření vánoční cukroví.

.....pojďte nahlédnout, jak jsme se na Vás připravili.

26. 11. 2022

DNES SE TĚŠÍME NA JEŽÍŠKA !!!

11. 11. 2022

V letošním školním roce jsme pro děti v herně přichystali nové herní prvky. Kromě polepů pro ně máme také připraveny nástěnné hry, které jim zaplní chvíle čekání na kroužky.

9. 11. 2022

Mažoretkové přespání

Děvčata z kroužku Mažoretky se rozhodla, že o víkendu přespí na domečku ve Ždánicích. To bylo samé tancování, protahování.....a v sobotu dřina v tělocvičně. Holky si to užily a snad to, co nacvičily, prodají v soutěžích, které je v sezóně čekají.

Mimořádné pozorování částečného zatmění slunce

Za podpory DDM Ždánice se v úterý 25. října 2022 uskutečnilo mimořádné astronomické pozorování částečného zatmění Slunce.

Pozorovat Slunce nemusí být úplně bez rizika. Jas Slunce si při pozorování očima můžete zeslabit například svářečským sklíčkem, nebo si lze obraz srpku Slunce promítnout přes malou dírku v papíru (dírkovou komorou). Ale nikdy se člověk nesmí podívat do Slunce nekrytým dalekohledem! Pro naše oči by to bylo doslova předkrematorní... Nicméně je možné navštívit některou z hvězdáren, protože ty jsou vybaveny speciálními slunečními dalekohledy, umožňující bezpečné pozorování Slunce. Přestože několik dní počasí astronomickým pozorováním nepřálo, v úterý 25 října 2022 asi hodinu před začátkem úkazu se oblačnost roztrhala a návštěvníci měli možnost pohlédnout do tváře naší nejbližší hvězdy a spatřit ji jako srpek. Na částečně zatmělém Slunci bylo možné spatřit sluneční skvrny, protuberance, ale i hrbolatost měsíčního disku (boční pohled na hory a údolí na Měsíci). V planetáriu byl navíc připraven krátký program o zatměních. Hvězdárna byla otevřena od 11:00 hodin do 13:30 hodin, maximální fáze zatmění, kdy Měsíc zasahoval asi 40% do disku Slunce, nastala v 12:20 hodin. Pozorování navštívilo 37 zájemců, z toho 16 dospělých a 21 dětí.

Čejčské kroužky na hájence

11. 10. 2022

Čejčské kroužky na hájence

O víkendu 7. -9. 10. 2022 na hájenku dorazila třicítka dětí, které navštěvují naše kroužky pod vedením Barbory Bravencové v Čejči. Některé děti byly na hájence úplně poprvé a někteří už tam jezdí pravidelně šestým rokem. Všichni si užili les a krásnou přírodu a jako bonus nasbírali několik košíků hub

Přespání -Za humny je drak

7. - 8. 10. se uskutečnilo první přespání v letošním školním roce. Nejprve jsme si užili dračí tvoření na domečku a večer nás čekala cesta na hvězdárnu. Po malém občerstvení a mlsání jsme si pustili film Za humny je drak, který se natáčel nedaleko odtud - na zámku v Miloticích, a zavrtali se do spacáků. Ráno jsme po snídani uklidili spacáky a vyrazili domů za rodiči, abychom jim mohli povyprávět, co jsme na přespání zažili.

Fotografie z kroužků můžete dohledat v sekci kroužky vždy u příslušného kroužku. Jejich zveřejnění je však závislé na tom, zda a kdy je vedoucí jednotlivých kroužků dodají. Prosím tedy o trpělivost.

Info - kroužky

Kroužky začínají od 1. října a probíhají do konce května. Najděte si tedy první říjnový termín konání vašeho kroužku a dostavte se na příslušné místo. Den a čas konání kroužku jsou vždy uvedeny v sekci kroužky u příslušného kroužku. Kroužky probíhají pouze v době školního vyučování, ne v době školních prázdnin.

Přespání je již obsazeno!!!

26. 9. 2022

Právě otevíráme přihlašování na první přespání ve školním roce 2022/2023. Neváhejte, počet míst je omezen. Přihlašujete se on line na našich webových stránkách v sekci aktivity - přespání.

24. 9. 2022

Den otevřených dveří na hájence

V sobotu jsme na hájence v Haluzicích přivítali zájemce o prohlídku celého areálu. Všichni si měli možnost prohlédnout vnitřní i venkovní prostory hájenky. Rodiče dětí se přijeli podívat, do jak krásného prostředí posílají nebo budou posílat děti na tábor, a zájemci z řad veřejnosti přijeli zavzpomínat na krásné chvíle na hájence a u studánky Bezdýnky. 

23. 9. 2022

Dnes proběhla tradiční Drakiáda....trochu netradičně. Vůbec nám totiž nefoukalo, což bylo na jednu stranu příjemné, ale pro konání Drakiády naprosto nevhodné. Dostat tedy draka do vzduchu, aby létal alespoň hodnocenou minutu, byl opravdu hrdinský výkon. Nakonec se ale vše podařilo a my jsme mohli ocenit nejlepší. Snad se akce líbila a za rok zase na Drakiádě nashledanou.

3. 9. jsme se zúčastnili Hasičského gulášku, kde jsme pro padesátku dětí přichystali doprovodný program v podobě rukodělných dílniček, pozorování slunce a tradiční hasičské naučné stezky, kde si děti mohly ověřit své znalosti z oblasti protipožární prevence.

KROUŽKY - Nabídka kroužků pro školní rok 2022/2023 je již připravena
Z důvodu vážné ekonomické krize a enormního zdražování se vedení DDM Ždánice rozhodlo pro školní rok 2022/2023 snížit cenu kroužkovného tak, aby byla zajištěna dostupnost kroužků pro všechny děti.